Fotostřípek: Hrdina bitvy u Prochorovky generálmajor Rotmistrov

11.03.2016 - Redakce Válka Revue

V největší tankové bitvě 2. světové války obstál, přesto musel generálmajor Rotmistrov čelit hněvu Stalina


Reklama

Jméno maršála Pavla Alexejeviče Rotmistrova je navždy nerozlučně spjato s tankovou bitvou u Prochorovky (v rámci bitvy v Kurském oblouku se zde střetla v červenci 1943 doposud největší masa tanků). I když zde získal největší věhlas, výsledek střetnutí jej téměř dostal k vojenskému tribunálu.

Značné ztráty jeho 5. gardové tankové armády, znemožňující útočný boj, natolik rozčílily Stalina, že chtěl Rotmistrova degradovat a postavit před soud. I přes úspěšné přímluvy maršála Vasilevského vznikla zvláštní komise prošetřující ztráty 5. gardové tankové armády. Tato komise došla k závěru, že boj u Prochorovky z 12. července byl příkladem neúspěšně vedené operace. Paradoxně byl Rotmistrov navržen k vyznamenání Řádem Kutuzova 1. stupně.

Na fotografii ze zimy 1942–1943 je Pavel Rotmistrov zachycen ještě jako velitel 7. tankového sboru s hodností generálmajora (hodnost generálporučíka získal v únoru 1943 a titul hlavního maršála tankových vojsk obdržel v dubnu 1962).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907