František Štěpán Lotrinský: Osudová láska Marie Terezie

03.12.2015 - Jana Ládyová

Arcivévodkyně Marie Terezie poznává svého budoucího chotě Františka Štěpána Lotrinského už v šesti letech. Jemu je v té době patnáct a okamžitě si získává srdce císaře Karla VI. i jeho dcery


Reklama

Z Rézi vyrostla krásná dívka. Zpočátku vůbec nebylo jasné, jestli se jejím ženichem stane právě František Štěpán. Zájemců bylo hodně! Dokonce princ Evžen Savojský, který měl ve Vídni velké slovo u císaře, přišel s nápadem: „Marie Terezie by se mohla vzít syna pruského krále Fridricha!“ Zajímavá úvaha! Velký Fritz by se svatbou souhlasil a dokonce přijel do Vídně tajně nevěstu omrknout. Nakonec ale k svatebnímu jednání s Pruskem nedošlo a Marie Terezie se o tom ani nikdy nedozvěděla.

Manželství s občasnými nevěrami

Po složitých jednáních se mohla Rézi v roce 1736 za milovaného Františka vdát. Své ano si řekli latinsky a následné veselí trvalo dva dny. Po svatbě vykonali pouť do Mariazell a přinesli tam Matce boží dvě zlatá vavřínem propletená srdce, aby si vyprosili požehnání. Manželství bylo opravdu šťastné, i když měl František Štěpán v pozdějších letech velkou slabost i pro jiné urozené ženy. Za tímto účelem si držel ve Vídni na Wallnerstrasse soukromý palác, který měl několik tajných vchodů a podzemní chodbu, kudy přicházely milenky bez rizika skandálu. Ačkoliv coby manžel první ženy udržoval mnohé avantýry, vždy se nakonec pokorně vracel ke své nejdražší. A moudrá Marie Terezie raději rezignovala, i když bez výčitek a trucování se to mnohdy neobešlo...

Z urozeného svazku se narodilo neskutečných šestnáct dětí, pět synů a jedenáct dcer. Marie Terezie rození zvládala i při všech svých státnických povinnostech. Uvádí se, že kromě porodů snad prodělala ještě sedm dalších těhotenství, které skončily potratem či narozením mrtvého dítěte.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907