František Štěpán Lotrinský: Osudová láska Marie Terezie

03.12.2015 - Jana Ládyová

Arcivévodkyně Marie Terezie poznává svého budoucího chotě Františka Štěpána Lotrinského už v šesti letech. Jemu je v té době patnáct a okamžitě si získává srdce císaře Karla VI. i jeho dcery


Reklama

Z Rézi vyrostla krásná dívka. Zpočátku vůbec nebylo jasné, jestli se jejím ženichem stane právě František Štěpán. Zájemců bylo hodně! Dokonce princ Evžen Savojský, který měl ve Vídni velké slovo u císaře, přišel s nápadem: „Marie Terezie by se mohla vzít syna pruského krále Fridricha!“ Zajímavá úvaha! Velký Fritz by se svatbou souhlasil a dokonce přijel do Vídně tajně nevěstu omrknout. Nakonec ale k svatebnímu jednání s Pruskem nedošlo a Marie Terezie se o tom ani nikdy nedozvěděla.

Manželství s občasnými nevěrami

Po složitých jednáních se mohla Rézi v roce 1736 za milovaného Františka vdát. Své ano si řekli latinsky a následné veselí trvalo dva dny. Po svatbě vykonali pouť do Mariazell a přinesli tam Matce boží dvě zlatá vavřínem propletená srdce, aby si vyprosili požehnání. Manželství bylo opravdu šťastné, i když měl František Štěpán v pozdějších letech velkou slabost i pro jiné urozené ženy. Za tímto účelem si držel ve Vídni na Wallnerstrasse soukromý palác, který měl několik tajných vchodů a podzemní chodbu, kudy přicházely milenky bez rizika skandálu. Ačkoliv coby manžel první ženy udržoval mnohé avantýry, vždy se nakonec pokorně vracel ke své nejdražší. A moudrá Marie Terezie raději rezignovala, i když bez výčitek a trucování se to mnohdy neobešlo...

Z urozeného svazku se narodilo neskutečných šestnáct dětí, pět synů a jedenáct dcer. Marie Terezie rození zvládala i při všech svých státnických povinnostech. Uvádí se, že kromě porodů snad prodělala ještě sedm dalších těhotenství, které skončily potratem či narozením mrtvého dítěte.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907