Nové zařízení FrogPhone umožňuje sledovat žáby v jejich přirozeném prostředí
Žáby jsou v prostředí velmi zranitelné. Proto představují výtečný indikátor „zdravotního stavu“ ekosystémů, který je navíc možné sledovat prostřednictvím zvuku. Zjednodušeně řečeno, čím více někde skřehotají žáby, tím „zdravější“ by mělo být životní prostředí.
Žabí monitoring ale není vůbec snadný – vědci a ochránci přírody musí vyrážet za žábami do terénu a tam je poslouchat. To bývá náročné na čas i na dopravu. A problém je také v tom, že příliš intenzivní lidský zájem žáby ruší. Když jsou žáby vystrašené, bývají tišší než obvykle a jako indikátor nejsou v takovém případě úplně spolehlivé.
TIP: Virtuální plot na Tasmánii chrání vzácné živočichy před automobily
Australští odborníci proto vyvinuli zařízení zvané FrogPhone. Je to vlastně mikrofon na solární energii, zkřížený s telefonem. Když je takový „žabí telefon“ nainstalovaný v místech, kde žijí žáby, dokáže detekovat žabí skřehotání do vzdálenosti asi 100 až 150 metrů. Zařízení automaticky komunikuje pomocí sms zpráv, přičemž kromě žab sleduje i základní podmínky prostředí, jako je například okolní teplotu. FrogPhone již má za sebou úspěšné testy v okolí australské metropole Canberra.
Shutterstock, Kumudu Munasinghe
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)