Futuristické lázně mají získávat vodu z nepálské mlhy

02.07.2020 - Zuzana Rychlá


Reklama

Londýnské architektonické studio Margot Krasojević Architects navrhlo koncept lázeňského komplexu, kombinovaného se zavlažovací nádrží. Futuristická stavba je určena pro okres Ilam ve východním Nepálu. Tato zemědělská oblast je známá především díky vyhlášeným čajovým plantážím a ohromující krajině.

Zajímavostí návrhu je způsob, jakým pracuje s vodou – tu má totiž získávat z mlhy. Nepál se nachází v subtropickém pásmu a vysoká vlhkost vzduchu je zde naprosto přirozená. Speciálně oblast Ilam je zejména během monzunové sezóny doslova mlžným světem. Mlhu, respektive kapičky vody v ní obsažené, mají pro lázně zachytávat speciální polypropylenové mlhové sítě, ze kterých se bude zachycená voda svádět do rezervoárů a bazénů.

TIP: Temná chata vygeneruje o 361 % více energie, než kolik jí sama spotřebuje

Pro svůj návrh architekti využili příkladů z přírodní říše – podobným způsobem je schopná zachytávat rosu a kapky životadárné vody například travina Stipagrostis sabulicola v poušti Namib a podobnou techniku k získávání vody používali již staří Inkové. Podle propočtů designérů by tento systém měl být schopen denně zachytit 3 000 až 5 000 litrů filtrované vody.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907