Fyzika lidského těla: Lusknutí prsty je pohybem s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné

21.11.2021 - Stanislav Mihulka

Obyčejné lusknutí prsty je podle badatelů z technologického institutu v americké Georgii skutečným zázrakem fyziky. Podle jejich měření, jde o pohyb s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné.


Reklama

Jak jistě dobře vědí příznivci marvelovských filmů o superhrdinech, lusknutí prstů může být mimořádně mocné. Jistý Thanos zničil polovinu života ve vesmíru právě pouhým lusknutím prstů. Výzkumný tým technologického institutu v americké Georgii nicméně potvrdil, že lusknutí prsty je minimálně na možnosti lidského těla opravdu výjimečné.

Podle jejich detailních měření je lusknutí prsty pohybem s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné. Maximální rotační zrychlení při lusknutí prsty, které se badatelům pomocí vysokorychlostních kamer a senzorů podařilo naměřit, bylo zhruba 1,6 milionu stupňů za sekundu na druhou. Maximální rotační rychlost lusknutí prstů odpovídá 7 800 stupňům za sekundu.

Rychlejší než baseball

Těžko představitelná hodnota je přibližně třikrát vyšší než rychlost, jakou jsou schopni vyvinout při hodu míčem profesionální hráči baseballu. Badatelé pozorovali, že typické lusknutí prsty trvá kolem sedmi milisekund. Je tím pádem více než 20krát rychlejší než průměrné mrknutí oka. To zabere více než 150 milisekund.

TIP: Limity lidského těla: Kde leží hranice lidské výkonnosti?

Tým Georgijské techniky rovněž zaujal odborné stanovisko ke zmíněnému destruktivnímu lusknutí superpadoucha Thanose. Tato scéna badatele očividně fascinovala a vyprovokovala je experimentálnímu ověření. Vědci dospěli k jednoznačnému závěru, podle něhož Thanos ve skutečnosti nemohl lusknout prsty v kovové rukavici. Odporuje to totiž fyzikálním zákonitostem, především s ohledem na tření, které je k úspěšnému lusknutí třeba

Na první pohled poněkud úsměvný výzkum může mít své velmi praktické využití. Podle badatelů najde uplatnění například při vývoji kvalitnějších protetických pomůcek.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907