Galaxie s překvapením: Hubble zachytil ohromující kosmický megamaser

03.01.2017 - Stanislav Mihulka

Kosmické poupě se dvěma splývajícími jádry ukrývá výkonný megamaser

IRAS 16399-0937 -<p>Galaxie s megamaserem na detailním snímku Hubbleova dalekohledu</p>
IRAS 16399-0937 -

Galaxie s megamaserem na detailním snímku Hubbleova dalekohledu


Reklama

Galaxie na novém detailním snímku Hubbleova vesmírného dalekohledu se jmenuje IRAS 16399-0937 a je od nás vzdálená 370 milionů světelných let. Na první pohled připomíná krásné kosmické poupě, ale ve skutečnosti se uvnitř galaxie odehrávají vesmírná dramata.

Jde vlastně o dvě galaxie, které jsou v pokročilé fázi splynutí. Jejich jádra IRAS 16399N a IRAS 16399S jsou od sebe vzdálená asi 11 tisíc světelných let a společně vytvářejí zvláštní strukturu této dvojité galaxie.

Maser v galaxii

To ale není všechno. V nitru galaxie IRAS 16399-0937 se ukrývá monumentální astrofyzikální maser, tedy přirozený zdroj emisí stimulovaných spektrálních čar, obvykle v mikrovlnné části spektra.

Princip fungování astrofyzikálního maseru je podobný jako u laseru, i když vzniká díky procesům v molekulárních mračnech a nikoli v lidmi vyrobených přístrojích. Vědcům takové objekty poskytují cenné informace o prostředí ve vesmíru, včetně teploty, hustoty nebo magnetického pole.

TIP: Srážka galaxií Arp 299: NuSTAR odhaluje zrození monstra

Maser galaxie IRAS 16399-0937 navíc není žádný běžný astrofyzikální maser, jaké známe u nás v Mléčné dráze. Je stomilionkrát silnější než je obvyklé a vědci ho proto označují jako megamaser.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: ESA / Hubble & NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907