Generál George Patton (2): Vojenský génius, nebo hazardér?

Snad žádný jiný z amerických velitelů druhé světové války nevyvolává dodnes takový zájem veřejnosti. Mnozí lidé jej považují za nejlepšího vojáka, jakého kdy Spojené státy měly. George S. Patton byl však také bezesporu značně kontroverzní osobností

25.08.2020 - Vladimír Černý



V prosinci 1940 provedly Pattonovy jednotky cvičný přesun z města Columbus v Ohiu do Panama City na Floridě a generálovy tanky dokázaly urazit 650 km za pouhé dva dny. Akce pochopitelně neunikla novinářům, kteří věnovali Pattonovi značnou pozornost. Generálovi to lichotilo, protože popularitu u veřejnosti vždy miloval. V té době také získal přezdívku Stará krev a kuráž (Old Blood and Guts). V dubnu 1941 pak byl povýšen do hodnosti generálmajora a stal se řádným velitelem celé divize. 

Předchozí část: Generál George Patton (1): Vojenský génius, nebo hazardér?

Ve válce

Jako divizní velitel si Patton opět vedl velmi dobře a v červenci 1941 nabrala jeho popularita na obrátkách. Objevil se totiž na titulní stránce prestižního časopisu Life, a nebyl to ledajaký snímek. Generál byl zvěčněn, jak stojí s vážným výrazem ve věži velitelského tanku. Na hlavě tankistickou přilbu, v podpažním pouzdru pistoli, levou ruku svírající obrubu tankové věže zdobily dva prsteny. Patton zde prostě působil jako zosobnění rozhodného velitele, a pokud chtěl autor snímku přesvědčit veřejnost o připravenosti americké armády, tak se mu to nepochybně povedlo.

Nedlouho poté přišel 7. prosince 1941 japonský útok na Pearl Harbor a USA se rázem ocitly ve válce. V polovině ledna 1942 byl Patton jmenován velitelem I. obrněného sboru tvořeného dvěma obrněnými a jednou motorizovanou divizí. Z mužstva i důstojníků chtěl dostat to nejlepší, takže následně probíhal intenzivní výcvik v pouštním středisku na hranicích Arizony a Kalifornie. Sám neustále všechny a všechno kontroloval a žádný z podřízených si nemohl být jist, že zrovna u jeho jednotky se náhle neobjeví auto a generál nezačne něco prověřovat.

Směr: Afrika

Drsné podmínky pouštního výcviku se však vojákům v pozdějších letech mnohokrát osvědčily. Možnost vyzkoušet si válčení v praxi dostal Patton poprvé v rámci příprav vylodění Spojenců v severní Africe (operace Torch). Uskutečnilo se v listopadu 1942 a Patton tehdy velel Západnímu svazu (Western Task Force) tvořenému 33 000 mužů.

Vylodili se v marockém přístavu Casablanca, který tehdy ovládali vichističtí Francouzi. Postavili se sice na odpor, ale byli brzy přemoženi a Patton pak podepsal příměří s francouzským generálem Charlesem Noguèsem. První bojová operace tedy proběhla celkem snadno, ale brzy mělo být hůř. Spojenecké velení totiž naplánovalo sevřít německo-italské jednotky v severní Africe do kleští a potom je zničit. 

První triumfy

Že Němci ještě nejsou na severoafrickém válčišti vyřízeni, ukázali jasně během bitvy v Kaserínském průsmyku koncem února 1943. Pod velením zkušeného maršála Rommela porazili americké nováčky z II. sboru, kteří museli odepsat víc jak stovku zničených tanků. Do čela tohoto sboru byl následně postaven Patton, který zároveň obdržel hodnost generálporučíka. Znovu se ukázalo, že to byla dobrá volba. Nový velitel se energicky pustil do práce, aby z mužů demoralizovaných předchozí porážkou udělal bojeschopné vojáky.

Všem dal rozkaz chodit pouze v čistých a upravených uniformách a museli se chovat striktně podle předpisů. Patton se mezi vojáky objevoval, jak často to jenom šlo, s každým se dal do řeči bez ohledu na hodnost a povzbuzoval je. Tento postup brzy přinesl své ovoce. Muži II. sboru dobyli 17. března 1943 město Gafsa v Tunisku a německo-italským silám nezbylo než ustupovat. Pattonova hvězda stoupala. Během následného vylodění Spojenců na Sicílii (operace Husky) byl pověřen velením nad 7. armádou, která se 10. července 1943 vylodila v prostoru měst Gela a Licata. Měla poté podporovat 8. britskou armádu generála Montgomeryho.

Pokračování: Generál George Patton (3): Vojenský génius, nebo hazardér?

Vyloďovací operace komplikoval silný vítr, ale přesto se třem divizím podařilo obsadit pláže a zajistit pozice. Němci však následně podnikli protiútok. Patton v tomto krizovém okamžiku projevil osobní statečnost, když se postavil do čela zteče mající za cíl zastavit elitní vojáky divize Hermann Göring. Rád se ostatně pohyboval v první linii a prohlašoval, že je to vhodný prostředek k utužení morálky vojáků. Německé protiútoky byly odraženy a Pattonovy jednotky poté obsadily Palermo a jako první dorazily do Messiny – jen pár hodin před Montgomeryho muži. 


Další články v sekci