Geochemické analýzy potvrdily aztécký původ magických zrcadel Johna Dee

09.10.2021 - Stanislav Mihulka

Magická zrcadla renesančních čarodějů jsou skutečně vyrobená z aztéckého obsidiánu. Z Mexika je do Evropy přivezli španělští conquistadoři


Reklama

Slavný renesanční učenec, astrolog, alchymista a okultista John Dee byl dvorním astronomem v Anglii. Později se stal dvorním alchymistou císaře Rudolfa II. a po upadnutí v nemilost tajně působil jako alchymista na dvoře Viléma z Rožmberka. Dee je mimo jiné známý používáním magických „kouřových“ zrcadel, s jejichž pomocí měl komunikovat se spirituálními bytostmi či anděly, jak je Dee nazýval. Jedno z těchto zrcadel měl Dee údajně darovat císaři Rudolfovi.

„Kouřová“ zrcadla jsou vyrobená z obsidiánu, černého sopečného skla, což značně přispívá k jejich „magickému“ vzezření. O těchto zrcadlech se celá staletí šušká, že je vyrobili Aztékové. Z jejich kultury známe podobné artefakty z obsidiánu. Málokdo tomu ale věřil a doposud neexistoval žádný důkaz, který by je spojoval s Aztéky.

Analýzy magických zrcadel

Mezinárodní tým odborníků, který vedl archeolog Stuart Campbell z britské University of Manchester, se rozhodl poodhalit tajemství původu obsidiánových zrcadel pomocí geochemických analýz. Campbell detailně analyzoval jedno ze zrcadel Johna Dee, další dvě podobná zrcadla, a také obsidiánovou desku, která se nachází v Britském muzeu v Londýně.

TIP: 2300 let starý džbán z athénské Agory ukrýval dávnou kletbu

Výsledky analýz přesvědčivě potvrdily, že všechny zkoumané artefakty jsou vyrobené z mexického obsidiánu, přesně takového, s nímž často pracovali Aztékové. Zkoumané „kouřové“ zrcadlo Johna Dee je se vší pravděpodobností vyrobeno z obsidiánu z oblasti Pachucy, metropole dnešního mexického státu Hidalgo. Podle Campbella byla tato zrcadla nejspíš uloupena španělskými conquistadory a dopravena do Evropy po roce 1521. Dee se narodil v roce 1527 a není proto nijak zvláštní, že se s těmito zrcadly setkal.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907