Geologové objevili novou geotermální tůň v oblasti Norris Geyser Basin
V Yellowstonském národním parku se bez varování zrodila nová horká tůň s mléčně modrou vodou – a vědci teď rozplétají tichý příběh jejího vzniku.
V srdci Yellowstonského národního parku se objevila fascinující novinka – nová hydrotermální tůň s neobvykle mléčně modrou vodou. Geologové z Yellowstone Volcano Observatory (YVO) ji objevili letos v dubnu při rutinní kontrole v Norris Geyser Basin – nejstarší geotermální oblasti parku. Vznik tohoto přírodního úkazu však začal daleko dříve – a v tichosti.
Díky satelitním snímkům s vysokým rozlišením vědci zjistili, že před 19. prosincem 2024 na daném místě nic nebylo. O necelé tři týdny později, 6. ledna 2025, už se v zemi rýsovalo prohloubení, které se do 13. února proměnilo ve vodní tůň. Dnes má tůň průměr asi čtyři metry a je naplněná vodou o teplotě přibližně 43 °C.
Tůň se nachází západně od oblasti zvané Tree Island, asi 200 metrů od dřevěných chodníků, po kterých se návštěvníci procházejí mezi dalšími geotermálními divy.
Mléčné sklo pod zemí
Nejzajímavější na celé tůni je její „mléčná“ barva. Tento efekt způsobuje vysoká koncentrace rozpuštěného oxidu křemičitého – tedy křemíku ve formě, která tvoří i sklo. Norris Geyser Basin je v tomto ohledu fenoménem – voda zde obsahuje víc křemičitanů než kdekoliv jinde v parku.
Zpočátku se spekulovalo, že vznik tůně mohla doprovázet erupce, podobná té z července 2024 v Biscuit Basin, kde voda a bláto zasáhly turisty. Kolem nové tůně se totiž našly roztroušené malé kamínky, což bývá známkou výbuchu. Seizmická data ale ukázala, že mezi prosincem 2024 a únorem 2025 žádná významná otřesy v oblasti zaznamenány nebyly.
Vědci proto sáhli po záznamech akustických senzorů a objevili sérii slabých „prsknutí“ a „puknutí“ – konkrétně 25. prosince, 15. ledna a 11. února. Tyto zvuky ukazují na sérii drobných hydrotermálních explozí, které sice nerozvibrovaly zem, ale možná právě ony stály za zrodem tůně.
Živoucí krajina
Norris Geyser Basin je nejdynamičtější částí Yellowstonu. Nejznámější je zde Steamboat Geyser, ze kterého naprosto nepředvídatelně vystřelují vodní gejzíry až do výšky okolo 100 metrů. Tato oblast je pověstná náhlými změnami teploty, nečekanými výbuchy a také tím, že se zde neustále tvoří nové hydrotermální útvary. Nová tůň je jen dalším důkazem, že země pod Yellowstone neustále dýchá, žije a překvapuje.