Vědcům se šťastnou náhodou podařilo poprvé nafilmovat chiméru Trollovu

19.12.2016 - Stanislav Mihulka

Chiméry žijí skrytě v hlubinách oceánu. Vědci musí mít štěstí, aby je viděli

Chiméra Trollova -<p>Tajuplná chiméra se poprvé octla před kamerou</p>
Chiméra Trollova -

Tajuplná chiméra se poprvé octla před kamerou


Reklama

Chiméry jsou zvláštní paryby, tedy příbuzní žraloků, z hlubokých míst oceánu. Žijí velmi skrytě a vědci na ně často narazí spíše náhodou, i když nejsou úplně malé.

Nedávno se to povedlo geologům, kteří zkoumali dno Tichého oceánu u Havajských ostrovů. Jejich dálkově ovládaný podmořský robot v hloubce kolem 2 kilometrů úplnou náhodou narazil na chiméru, kterou se mu povedlo nafilmovat.

TIP: Objev z hlubin moře: Vědci našli nový druh světélkujícího žraloka

Odborníci se nejprve domnívali, že jde o úplně nový druh chiméry. Povolaný specialista na chiméry ale zjistil, že je to chiméra Trollova (Hydrolagus trolli), kterou zatím ještě nikdo nezachytil na film. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    National Geographic

  • Zdroj fotografií: MBARIDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907