Geometrická záhada: Proč mají austraští vombati trus ve tvaru kostek?

18.03.2016 - Stanislav Mihulka

Každé zvíře něco vylučuje. Proč ale australští vačnatci vombati trousí kostky?


Reklama

Trus může mít rozmanitý tvar, barvu nebo konzistenci. Vombati, vačnatci z Austrálie, jsou ale v tomto ohledu naprosto výjimeční. Dělají totiž kostky.

Vombati jsou noční tvorové. Asi tak metr dlouhý dospělý vombat vytvoří za jednu noc takových 80 až 100 kostek. Spí asi tak 16 hodin denně a v noci se krmí trávou a listy.

Kostky přitom nedělají jen tak, kde se jim zachce. Používají je totiž k vyznačení svých teritorií, aby tím předešli možným konfliktů se sousedy. Vystavují je na viditelných místech, aby je druzí vombati náhodou nepřehlédli.

TIP: Pozoruhodný výzkum: Gorilí trus má hodně co říct k lidskému zdraví

A proč má jejich trus právě takový tvar? Vombati mají čtyřhranný řitní otvor, a zároveň velmi pomalu tráví, obvykle dva až tři týdny. Proto je jejich trus velmi kompaktní, suchý a krátký, takže výsledkem je právě tvar blízce připomínající kostky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Conversation

  • Zdroj fotografií: JJ Harrison / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907