Gravitační vlny odhalily neobvykle hypermasivní neutronovou hvězdu

16.11.2018 - Stanislav Mihulka

Při nedávno detekovaném splynutí dvou neutronových hvězd vznikla velmi hmotná neutronová hvězda

<p>Neutronová hvězda</p>

Neutronová hvězda


Reklama

Zhruba před rokem se vědcům podařilo poprvé detekovat gravitační vlny, vygenerované při splynutí dvou neutronových hvězd. Tyto vlny, které zachytila gravitační observatoř LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory), dostaly označení GW170817.

Brzy se ukázalo, že při této dramatické události vznikl zvláštní typ objektu o hmotnosti asi 2,7 Sluncí, s jakými zatím nemáme příliš zkušeností. Odborníci se doposud domnívali, že splynutím neutronových hvězd vznikla velmi málo hmotná černá díra. Pokud by to tak bylo, tak by šlo o nejlehčí známou černou díru.

Co vzniklo splynutím neutronových hvězd?

Maurice van Putten z jihokorejské Sejong University a Massimo della Valle z italské observatoře Osservatorio Astronomico de Capodimonte použili data z gravitační observatoře, která souvisejí s objektem GW170817, a znovu je detailně analyzovali. Použili k tomu nové postupy a modely, s nimiž se pokusili odhalit podstatu objektu, který vznikl splynutím neutronových hvězd.

TIP: Premiéra: Astronomové poprvé pozorovali zrození neutronové dvojhvězdy

Badatelé jsou na základě svých výsledků přesvědčeni, že při události GW170817 nevznikla superlehká černá díra, ale naopak supertěžká neutronová hvězda. Pokud mají vědci pravdu, jde o nejtěžší neutronovou hvězdu, jakou známe. Je to poprvé, kdy jsme vysledovali vznik takového objektu a potvrdili, že šlo o splynutí dvou menších neutronových hvězd.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Royal Astronomical Society

  • Zdroj fotografií: NASA's Goddard Space Flight CenterDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907