Halloweenská trhlina vyhnala vědce z „kráčející“ polární stanice Halley VI

05.11.2017 - Stanislav Mihulka

Posádka britské mobilní stanice Halley VI v Antarktidě se musí evakuovat už druhou zimu po sobě. V místě kde se nachází stanice praská led

Halley VI - Antarktickou stanici Halley VI letos ohrožuje již druhá trhlina v šelfovém ledu
Halley VI - Antarktickou stanici Halley VI letos ohrožuje již druhá trhlina v šelfovém ledu

Reklama

Globální oteplování si podle všeho vybralo jako svou oběť pozoruhodnou „kráčející“ antarktickou stanici Halley VI na plovoucím Bruntově ledovém šelfu, který se nachází ve Weddellově moři u pobřeží Antarktidy. Nedopřeje jí ani chvíli oddechu. Základna se letos musela přesunout o 23 kilometrů, když ji ohrozila rychle rostoucí trhlina na ledovci.

To ale nebyl konec. Čtrnáctičlenná posádka základny Halley VI bude muset i letošní zimu strávit jinde. Na Bruntově šelfu se totiž náhle objevila nová trhlina, která dostala přezdívku „Halloweenská“ (anglicky Halloween crack). A šíří se směrem k základně.

TIP: Významná vědecká stanice v Antarktidě musí prchat před prasklinou v ledu

Základna v hodnotě 26 milionů liber (asi 750 milionů Kč), kterou tvoří osm barevných modulů na teleskopických „nohách“, je sice mobilní, ale její budoucnost je teď poněkud nejistá. Vědci se prozatím snaží automatizovat co nejvíce pozorování a senzorů, aby klíčová měření na stanici mohla probíhat i bez přítomnosti posádky.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    BAS

  • Zdroj fotografií: BAS

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907