Hans Makart: Umělec, guru módy, designer a rádce v otázkách stylu

25.11.2016 - Kateřina Höferová

Ve Vídni 19. století byl Hans Makart nevšední osobností. Malíř, dekoratér, designer. Kouzlu jeho obrazů neodolal ani sám císař František Josef!

Hans Makart -<p>Na škole Makart rebeloval, vyhodili ho, ale i tak dosáhl na pocty nejvyšší a během své kariéry se stal oblíbencem samotné císařské rodiny   </p>
Hans Makart -

Na škole Makart rebeloval, vyhodili ho, ale i tak dosáhl na pocty nejvyšší a během své kariéry se stal oblíbencem samotné císařské rodiny   


Reklama

Makartova cesta k úspěchu byla na počátku poněkud svízelná. Syn zámeckého komorníka projevuje malířské sklony už v dětství. Maluje často, maluje rád. Je přijat na vídeňskou akademii výtvarných umění. Pokorný student? Kdepak. Makart je rebel! Nesouhlasí se systémem výuky, nechce se mu podřídit. Co s ním? Vyhodit! Ale proč? Pro nedostatek talentu! Profesor, který vynesl rozsudek nad Makartem, se musel v budoucnu hodně tlouct do hlavy.

V čele vídeňské umělecké scény 

Nadaný malíř se svého snu nevzdává. Cestuje po světě. Mnichov, Londýn, Paříž, Řím. Studuje malbu soukromě a získává první úspěchy. Jeden jeho obraz si koupí sám císař František Josef! A Makartova hvězda letí vzhůru. Na císařův rozkaz je mu věnován ateliér ve Vídni. Slavné místo, kde se schází kulturní elita. Na soukromou výstavu přijde i sama císařovna Sissi. Pořádají se zde opulentní večírky. Smetánka kopíruje jeho styl bydlení i oblékání. Byty měšťanů začne zaplavovat těžký nábytek, velké lustry, sametové závěsy. To má totiž Makart... Nový klobouk? Jedině takový, jaký nosí Makart. Malíř se stává ikonou své doby. Milují ho kritikové i veřejnost. Ve společnosti se stává středem pozornosti i díky svým mnohým cestovatelským zážitkům. Navštíví Egypt, Belgii, Holandsko, Španělsko, Maroko.

V roce 1879 se chystá císařský pár, František Josef a jeho manželka Sissi, oslavit výročí své stříbrné svatby. Chce to ale něco nevšedního, co má styl. A kdo má styl? Makart! Kdysi prý netalentovaný student přichází na císařský dvůr. Připraví velkolepý alegorický průvod. Navrhne kostýmy i doplňky pro několik set přítomných. Alegorické vozy, dekorace. Z původního výročí se stane tradice. Slavný Makart Parade se opakuje každý rok až do poloviny 20. století. Krátce nato se Makart stává profesorem na vídeňské Akademii, odkud ho před lety vyhodili! Úspěch střídá úspěch. Makrat ale slábne. Stihne ještě navrhnout zařízení slavné Vily Hermes pro císařovnu Sissi. Realizace se ale nedočká. Umírá v pouhých čtyřiceti čtyřech letech. Vídeň přichází o slavného umělce a mnozí lidé o módního guru a kulturní idol.

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie Speciál 10

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907