Hans Makart: Umělec, guru módy, designer a rádce v otázkách stylu

25.11.2016 - Kateřina Höferová

Ve Vídni 19. století byl Hans Makart nevšední osobností. Malíř, dekoratér, designer. Kouzlu jeho obrazů neodolal ani sám císař František Josef!

Hans Makart -<p>Na škole Makart rebeloval, vyhodili ho, ale i tak dosáhl na pocty nejvyšší a během své kariéry se stal oblíbencem samotné císařské rodiny   </p>
Hans Makart -

Na škole Makart rebeloval, vyhodili ho, ale i tak dosáhl na pocty nejvyšší a během své kariéry se stal oblíbencem samotné císařské rodiny   


Reklama

Makartova cesta k úspěchu byla na počátku poněkud svízelná. Syn zámeckého komorníka projevuje malířské sklony už v dětství. Maluje často, maluje rád. Je přijat na vídeňskou akademii výtvarných umění. Pokorný student? Kdepak. Makart je rebel! Nesouhlasí se systémem výuky, nechce se mu podřídit. Co s ním? Vyhodit! Ale proč? Pro nedostatek talentu! Profesor, který vynesl rozsudek nad Makartem, se musel v budoucnu hodně tlouct do hlavy.

V čele vídeňské umělecké scény 

Nadaný malíř se svého snu nevzdává. Cestuje po světě. Mnichov, Londýn, Paříž, Řím. Studuje malbu soukromě a získává první úspěchy. Jeden jeho obraz si koupí sám císař František Josef! A Makartova hvězda letí vzhůru. Na císařův rozkaz je mu věnován ateliér ve Vídni. Slavné místo, kde se schází kulturní elita. Na soukromou výstavu přijde i sama císařovna Sissi. Pořádají se zde opulentní večírky. Smetánka kopíruje jeho styl bydlení i oblékání. Byty měšťanů začne zaplavovat těžký nábytek, velké lustry, sametové závěsy. To má totiž Makart... Nový klobouk? Jedině takový, jaký nosí Makart. Malíř se stává ikonou své doby. Milují ho kritikové i veřejnost. Ve společnosti se stává středem pozornosti i díky svým mnohým cestovatelským zážitkům. Navštíví Egypt, Belgii, Holandsko, Španělsko, Maroko.

V roce 1879 se chystá císařský pár, František Josef a jeho manželka Sissi, oslavit výročí své stříbrné svatby. Chce to ale něco nevšedního, co má styl. A kdo má styl? Makart! Kdysi prý netalentovaný student přichází na císařský dvůr. Připraví velkolepý alegorický průvod. Navrhne kostýmy i doplňky pro několik set přítomných. Alegorické vozy, dekorace. Z původního výročí se stane tradice. Slavný Makart Parade se opakuje každý rok až do poloviny 20. století. Krátce nato se Makart stává profesorem na vídeňské Akademii, odkud ho před lety vyhodili! Úspěch střídá úspěch. Makrat ale slábne. Stihne ještě navrhnout zařízení slavné Vily Hermes pro císařovnu Sissi. Realizace se ale nedočká. Umírá v pouhých čtyřiceti čtyřech letech. Vídeň přichází o slavného umělce a mnozí lidé o módního guru a kulturní idol.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie Speciál 10

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907