Archeologové objevili nejstarší známou kresbu. Je 70 tisíc let stará a připomíná značku dnes používanou na sociálních sítích
Archeologové si připsali úžasný objev v Jihoafrické republice. Podařilo se jim nalézt doposud nejstarší známou lidskou kresbu. Dávní lidé ji vytvořili před více než 70 tisíci lety. Jsou to čáry na kameni, které jsou načrtnuté červeným okrem.
Šťastní vědci narazili na tento kámen v jeskyni Blombos, která se nachází na jižním pobřeží Jihoafrické republiky. Badatelé věří, že tehdejší lidé používali jeskyni jako dočasné přístřeší, po dobu jednoho dvou týdnů. Podle vědců jde také o doklad, že byli schopni abstraktního myšlení.
TIP: Archeologové vystopovali neandertálského umělce podle havraní kosti
Nejstarší kresba do jisté míry připomíná hashtag (#) doby kamenné. Symbol tvoří šest čar překřížených se třemi dalšími čarami. Podle všeho jde o část původně mnohem větší kresby. V jeskyni Blombos se našlo množství lidských artefaktů, starých 70 až 100 tisíc let. Je mezi nimi i cosi, co velmi připomíná malířské náčiní. Souprava nástrojů obsahuje dvě mušle, které jsou vyplněné okrem, velmi podobným tomu, který byl použit na zmíněnou kresbu.
IFL Science, Nature
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)