Havajský ostrov Kauai čelí invazi nepříjemných „elektrických mravenců“

17.11.2022 - Stanislav Mihulka

Obávaní invazní mravenci Wasmannia auropunctata se množí na havajských ostrovech a ohrožují obyvatele i místní přírodu

<p>Podle expertů z americké vládní agentury ARS (Agricultural Research Service) zamořili električtí mravenci jen v USA okolo 300 milionů akrů půdy a ročně způsobují škody za šest miliard dolarů. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Podle expertů z americké vládní agentury ARS (Agricultural Research Service) zamořili električtí mravenci jen v USA okolo 300 milionů akrů půdy a ročně způsobují škody za šest miliard dolarů. (foto: Shutterstock)


Reklama

Na Havajských ostrovech mají bohaté zkušenosti s mnoha invazními druhy prakticky všech skupin organismů. Mezi nejhorší z nich ale patří „električtí mravenci,“ jak se s velkým odporem přezdívá mravencům druhu Wasmannia auropunctata. Ti pocházejí z Jižní a Střední Ameriky, kvůli lidské neopatrnosti se ale rozšířili do Afriky, Severní Ameriky, do Karibiku, Izraele, na Tchaj-wan a na různé ostrovy v Pacifiku, včetně Havajských ostrovů.

Právě na havajském ostrově Kauai teď úřady bijí na poplach. Električtí mravenci se zde rozšířili na přelomu tisíciletí a od té doby jejich počet narůstá. Letos se podle všeho situace zdramatizovala a miliony elektrických mravenců vytvořily masivní invazní vlnu, největší v místní historii, která se šíří na řadu míst na ostrově. Pokud se mravenci dostanou k tekoucí vodě, jsou schopní se dále šířit na velké vzdálenosti.

Elektrický postrach

Světle rezaví mravenci Wasmannia auropunctata jsou drobní – měří jen okolo 1,5 milimetru a na první pohled nevypadají příliš nebezpečně. Jak ale naznačuje jejich přezdívka, zdání může klamat. Odborníci je řadí mezi 100 nejhorších invazních druhů planety a není to náhodou. Rychle se množí a masivně zamořují především člověkem ovlivněnou krajinu, například farmy v místech vykácených pralesů. Likvidují místní druhy mravenců, ostatní hmyz i další druhy živočichů. Podle expertů z americké vládní agentury ARS (Agricultural Research Service) zamořili električtí mravenci jen v USA okolo 300 milionů akrů půdy a ročně způsobují škody v odhadované výši šesti miliard dolarů.

Nejhorší zbraní elektrických mravenců je jejich žihadlo – poštípání tímto mravencem je velice bolestivé a nepříjemné. Postižení je přirovnávají k zásahu elektrickým proudem, po kterém se navíc objevuje zánět a bolestivé puchýře, které mohou vydržet celé týdny. Velmi nebezpeční jsou pro domácí zvířata, protože často útočí na oči a mohou je oslepit.

TIP: Přijde invaze mravenců? Kolonie etiopských mravenců mohou zaplavit svět

Situace na ostrově Kauai je podle místních poměrně dramatická. Mravenci zde pronikají do lidských příbytků, často v noci, když lidé spí a útočí na ně. Značné problémy s nimi mají i zemědělci. Električtí mravenci útočí na lidi i zvířata v terénu a zároveň likvidují prospěšný hmyz, který svou přítomností chrání pěstované plodiny před škůdci. Havajské ostrovy zřejmě v nejbližší době nečekají lehké časy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907