Havýš žlutohnědý: Mořská krabice, která inspirovala konstruktéry Mercedesu

28.11.2022 - Marek Telička

Havýš žlutohnědý má v angličtině název Yellow Boxfish, což znamená „žlutá krabicová ryba“. Vzezření tohoto tvora je anglickým jménem popsáno v zásadě dokonale.

<p>Havýš žlutohnědý žije na korálových útesech v Tichém a Indickém oceáně a rovněž se vyskytuje v jihovýchodní oblasti Atlantiku. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Havýš žlutohnědý žije na korálových útesech v Tichém a Indickém oceáně a rovněž se vyskytuje v jihovýchodní oblasti Atlantiku. (foto: Shutterstock)


Reklama

Hranatá ryba je coby mládě jasně žlutá. Jasné barvy postupně „zacházejí“ a velmi staří jedinci mají nádech do modrošedé až černé, přičemž žlutá je stále na jejich tělech jasně patrná. Toto zbarvení je výstrahou pro predátory, kteří by si na havýše dělali zálusk. V případě, že je tato ryba, která v dospělosti dorůstá maximální délky kolem 40 centimetrů, v ohrožení, vypustí povrchem kůže jedovaté proteiny, jež jsou pro většinu ryb smrtící. 

TIP: Úlovek jako z avatarské Pandory: Pestrobarevná ryba, která umí měnit pohlaví

Havýši žlutohnědí (Ostracion cubicus) se živí především řasami, nepohrdnou ale ani houbou, malou rybkou, červem, korýšem a měkkýšem. Žijí samostatně a sdružují se jen v období tření. Navzdory svému neohrabanému vzezření jsou známí agilním pohybem, čímž se nechali inspirovat inženýři automobilky Mercedes-Benz. V roce 2005 představili veřejnosti koncept automobilu Bionic, jehož tvar byl připodobněn právě tvaru těla havýše žlutohnědého.

Mercedes-Benz Bionic – aplikací vědeckých poznatků o havýšově aerodynamice do automobilového světa se konstruktérům Mercedesu podařilo stvořit na pohled sice kapku ošklivé, ale aerodynamicky velmi účinné auto. (foto: Wikimedia Commons, NatiSythenCC BY-SA 3.0)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907