Hitlerovi těžkotonážní predátoři: Německé těžké stíhače tanků (1)

22.06.2021 - Jan Kozák

Němečtí konstruktéři během války přišli s řadou typů stíhačů tanků – vozidel uzpůsobených speciálně k ničení nepřátelských obrněnců. V nejtěžší kategorii se jednalo o stroje Jagdpanther, Jagdtiger, Ferdinand a Nashorn, které prosluly silnou výzbrojí, zároveň ale trpěly řadou nedostatků

<p>Stíhač tanků <strong>Nashorn</strong> měl sice úctyhodnou výzbroj, ale zcela nedostačující pancéřování.</p>

Stíhač tanků Nashorn měl sice úctyhodnou výzbroj, ale zcela nedostačující pancéřování.


Reklama

Ačkoliv se to vzhledem k výzbroji, váze (zejména v případě Jagdtigeru a Ferdinandu) a síle pancéřování nezdá, společným předkem všech německých těžkých stíhačů tanků byl malý a lehký Panzerjäger I. Toto vozidlo vzniklo v roce 1940 jako kombinace podvozku tanku PzKpfw I a čs. protitankového kanonu KPÚV vz. 38 ráže 47 mm umístěného ve shora otevřené, lehce pancéřované nástavbě. Po invazi do SSSR v létě 1941 pak následoval další vývoj konceptu Panzerjägeru I, který vyústil například v sérii stíhačů tanků Marder či v prototypy Dicker MaxSturer Emil.

Na počátku kanon

Vrchol této konstrukční filozofie přišel v roce 1942, kdy zbrojovka Krupp vytvořila protitankový kanon PaK 43 ráže 88 mm. Zbraň disponovala hlavní o délce 71 ráží (6,28 m) a její protipancéřové projektily dokázaly probít přibližně 230 mm pancíře na krátkou vzdálenost a okolo 150 mm na vzdálenost 2 000 m. Díky tomuto výkonu se PaK 43 ve své době stal vůbec nejvýkonnější protitankovou zbraní Wehrmachtu a požadavek na vývoj samohybné verze na sebe nenechal dlouho čekat.

Úkolu se zhostil podnik Alkett, který v únoru 1942 představil design založený na pásové platformě Geschützwagen III/IV, tedy kombinaci součástek tanků PzKpfw III a IV. Kanon PaK 43 konstruktéři umístili do shora otevřené, lehce pancéřované nástavby. Vzniklé vozidlo získalo označení Hornisse (sršeň) a jeho sériová výroba se rozběhla na počátku roku 1943. Ještě před bojovým debutem pak Alkett do designu zapracoval několik menších úprav a stroj dostal definitivní jméno Nashorn (nosorožec).

I přes výhodu výkonné výzbroje měl design vážnou slabinu v podobě slabé pancéřové ochrany. Ta nepřesahovala 30 mm, v boji proto musel nashorn spoléhat pouze na střelbu ze zálohy či na dlouhé vzdálenosti. Ve stejné době ale slavilo úspěch útočné dělo StuG III vybavené plně uzavřenou a solidně pancéřovanou nástavbou a vyzbrojené 75mm kanonem. Právě to se stalo inspirací pro druhou větev vývoje německých stíhačů tanků, která nově kromě palebné síly kladla důraz i na silnou pasivní ochranu. 

Hybridní průkopník

Prvním představitelem této nové filozofie se stal těžký stíhač tanků Ferdinand, jehož vývoj má kořeny v prototypu těžkého tanku VK 45.01 (P). Tento stroj z rýsovacího prkna slavného konstruktéra Ferdinanda Porscheho soutěžil o zakázku na první německý těžký tank a mohl se pochlubit ve své době zcela revolučním hybridním pohonem, kdy hnací kola roztáčel pár elektromotorů napájených dvojicí benzinových agregátů.

Pokračování: Hitlerovi těžkotonážní predátoři: Německé těžké stíhače tanků (2)

Porsche se dlouhodobě těšil Hitlerově přízni a nebylo proto překvapením, když z diktátorovy iniciativy ještě před zkouškami prototypů započala výroba stovky podvozků dle zmíněného návrhu. Při testech ale prototyp zcela propadl a z největší míry neslo na neúspěchu vinu právě novátorské, avšak také složité a vysoce poruchové pohonné ústrojí. Vítězem tendru se tak stal konkurenční návrh Henschelu (později zaveden do výzbroje jako PzKpfw VI Tiger), zatímco na Porscheho podvozky čekalo jiné využití v podobě přestavby na těžká útočná děla. Design schválený v říjnu 1942 měl kombinovat již zmíněný kanon PaK 43 s do té doby nevídaným pancířem o síle až 200 mm.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907