Hladina oceánů se začala zvedat v roce 1863, uvádí nová studie

23.02.2022 - Stanislav Mihulka

Studie, mapující hladiny oceánu za posledních 2 tisíce let, určila počátek současného vzestupu. Podle vědců začala hladina stoupat uprostřed průmyslové revoluce

<p><em>Čtyři jezdci apokalypsy</em> od sochaře Jasona deCaires Taylora v řečišti londýnské Temže. Instalace má poukázat na nebezpečné změny klimatu.</p>

Čtyři jezdci apokalypsy od sochaře Jasona deCaires Taylora v řečišti londýnské Temže. Instalace má poukázat na nebezpečné změny klimatu.


Reklama

Vzestup hladiny oceánů představuje významný indikátor planetárních změn klimatu. V historii Země se hladina oceánů mění neustále, ale v dnešní době se do těchto změn stále více promítá vliv lidské činnosti. Mezinárodní tým badatelů nedávno zjistil, že současná změna odstartovala zhruba v roce 1863, tedy uprostřed rušné průmyslové revoluce.

Jennifer Walkerová z americké Rutgers University–New Brunswick a její spolupracovníci při výzkumu využili databázi záznamů o výšce hladiny moří, která pokrývá posledních dva tisíce let. Jejich cílem bylo nejen odhalovat historii lidského vlivu na hladinu moří, ale také pomoci odborníkům, kteří připravují opatření proti budoucímu, dnes již nevyhnutelnému vzestupu oceánů.

TIP: Vědci varují: Hladina oceánů stoupá a miliony lidí přijdou o domovy

Studie zároveň potvrdila, že v posledních desetiletích se vzestup hladiny oceánů zrychluje. „Můžeme si být prakticky jisti, že globální tempo vzestupu hladiny moří od roku 1940 do roku 2000 bylo rychlejší, než ve všech předchozích šedesátiletých intervalech za posledních dva tisíce let,“ uvádí hlavní autorka studie oceánografka Walkerová. Pochopení změn hladiny oceánu je podle ní zásadní pro předpovědi budoucího vývoje.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907