Hladina oceánů se začala zvedat v roce 1863, uvádí nová studie

Studie, mapující hladiny oceánu za posledních 2 tisíce let, určila počátek současného vzestupu. Podle vědců začala hladina stoupat uprostřed průmyslové revoluce

23.02.2022 - Stanislav MihulkaVzestup hladiny oceánů představuje významný indikátor planetárních změn klimatu. V historii Země se hladina oceánů mění neustále, ale v dnešní době se do těchto změn stále více promítá vliv lidské činnosti. Mezinárodní tým badatelů nedávno zjistil, že současná změna odstartovala zhruba v roce 1863, tedy uprostřed rušné průmyslové revoluce.

Jennifer Walkerová z americké Rutgers University–New Brunswick a její spolupracovníci při výzkumu využili databázi záznamů o výšce hladiny moří, která pokrývá posledních dva tisíce let. Jejich cílem bylo nejen odhalovat historii lidského vlivu na hladinu moří, ale také pomoci odborníkům, kteří připravují opatření proti budoucímu, dnes již nevyhnutelnému vzestupu oceánů.

TIP: Vědci varují: Hladina oceánů stoupá a miliony lidí přijdou o domovy

Studie zároveň potvrdila, že v posledních desetiletích se vzestup hladiny oceánů zrychluje. „Můžeme si být prakticky jisti, že globální tempo vzestupu hladiny moří od roku 1940 do roku 2000 bylo rychlejší, než ve všech předchozích šedesátiletých intervalech za posledních dva tisíce let,“ uvádí hlavní autorka studie oceánografka Walkerová. Pochopení změn hladiny oceánu je podle ní zásadní pro předpovědi budoucího vývoje.


Další články v sekci