Hlavním motorem tvorby hvězd ve vesmíru je splývání galaxií

07.07.2016 - Stanislav Mihulka

Když velká galaxie splyne s malou, je z toho spousta nových hvězd


Reklama

Co pohání tvorbu hvězd ve vesmíru? Podle astronomů, kteří analyzovali data ze Sloanovy digitální prohlídky oblohy (SDSS), je zhruba v polovině případů impulzem ke tvorbě nových hvězd proces splývání galaxií.

Situace, kdy splývají galaxie srovnatelné velikosti, jsou podle našich znalostí dost vzácné. Mnohem častěji dochází k tomu, že splývá větší galaxií s mnohem menší, trpasličí galaxií. Naše Mléčná dráha, která během historie "pozřela" mnoho trpasličích galaxií, by o tom mohla vyprávět. Není to až tak překvapující, trpasličích galaxií je prostě a jednoduše mnohem víc, než těch větších.

Splývání dvou velkých galaxií se sice dobře pozoruje, protože velké galaxie jsou jasnější a lépe viditelné, v evoluci galaxií ale podle dosavadních studií hraje klíčovou roli splývání velkých galaxií s malými. Vědci odhadují, že nebýt těchto splývání, tak by dnešní galaxie byly podstatně menší.

TIP: Kosmická Tykadla: Srážka galaxií nesmírných rozměrů

A právě splývání větších galaxií s trpasličími velmi často vede nejen k pouhému spojení galaxií, ale také spouští intenzivní tvorbu nových hvězd. Vědci dospěli k názoru, že pokud chceme pochopit evoluci galaxií v plné šíři, tak se neobejdeme bez důkladného prozkoumání procesů splývání galaxií.

  • Zdroj textu:

    Royal Astronomical Society

  • Zdroj fotografií: Royal Astronomical Society (RAS)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dvojice nejvyšších kamčatských sopek: zleva vzdálenější Ključevskaja (4 750 metrů) a bližší vulkán Kamen (4 575 metrů), který je už neaktivní.

Zajímavosti
Vesmír

Lidé v Japonsku věřili, že nindžové jsou něco jako smrtící plyn: lehčí než vzduch, schopní protáhnout se klíčovou dírkou a neviditelní…

Historie

Dobře vyvinuté zadní končetiny sloužily klokanomyším ke skákání.

Příroda
Zajímavosti

Model pravěkého tučňáka v životní velikosti

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907