Hledá se průměrné sexuální chování: Jak často máme sex a jak dlouho trvá?

29.11.2016 - Zuzana Rychlá

Jak často máme sex a jak dlouho trvá? Kolik je v populaci homosexuálů a je předstíraný orgasmus výsadou žen?

Dvě třetiny lidí mají sex vícekrát za měsíc -<p>Jak častý je „průměrný sex“? Přestože v rámci různých věkových kategorií existují poměrně velké rozdíly, data ukazují, že sex je relativně častou kratochvílí.</p>
Dvě třetiny lidí mají sex vícekrát za měsíc -

Jak častý je „průměrný sex“? Přestože v rámci různých věkových kategorií existují poměrně velké rozdíly, data ukazují, že sex je relativně častou kratochvílí.


Reklama

Lidská sexualita je velmi komplikovaná – existuje značné množství sexuálních preferencí, úchylek, odchylek a sexuálních příchutí. Stanovit tak „průměrné“ či „normální“ sexuální chování je téměř nemožné, často totiž chybí to základní – relevantní „tvrdá data“. Výzkumy v této oblasti probíhají takřka výhradně na základě průzkumů sexuálního chování, respondenti jsou ale často nespolehliví. Někteří své skutečné preference tají ze studu, jiní si naopak své odpovědi značně přibarvují. Jak tedy vypadá průměrné, či chcete-li většinové sexuální chování?

Čtyřprocentní menšina

O homosexuálech se často hovoří jako o „čtyřprocentní menšině“. Faktem ale je, že přesné číslo homosexuálně orientovaných lidí v populaci nikdo nezná – podle některých výzkumů je gayů a leseb zhruba 1 %, jiné výzkumy udávají až 15 %. Nezanedbatelná část populace ovšem nemá žádné sexuální tužby – odhady počtu asexuálů oscilují od 0,4 % do 3 %

Seznámit se s někým v baru a šupsnout s ním do postele? Podle vědců jde spíše o výjimku. Nadpoloviční většina (53 %) příležitostných sexuálních dobrodružství vzniká na základě dlouhodobé známosti a 12 % lidí uspokojuje své potřeby s „partnerem s výhodami“ – obvykle s dlouholetým známým či spolubydlícím, ovšem bez závazků tradičního vztahu. Jen 2 % lidí využívá pro své uspokojení služeb profesionálních společnic a společníků.

Jak častý je „průměrný sex“?

Přestože v rámci různých věkových kategorií existují poměrně velké rozdíly, data ukazují, že sex je relativně častou kratochvílí. Přibližně třetina (28 %) lidí má sex 1 až 2× do měsíce a 40 % respondentů uvedlo že si sexu užívají 1 až 3× za týden. 6,5 % lidí má sex dokonce častěji. Ze statistik také vyplývá, že 18 % lidí nemělo v posledním roce sexuální zkušenost s partnerem a 8 % mělo sex za poslední rok jen jednou. Výzkum, který zahrnoval 50 tisíc respondentů starších 18 let také ukázal, že sex rozhodně není jen zábavou mládí – 50 % respondentů ve skupině s průměrem 70 let uvedlo, že mají sex více než dvakrát v měsíci, 11 % pak každý týden.

TIP: Všeho moc škodí: Studie ukázala, že častější sex neznamená více štěstí

A jaké sexuální formy jsou nejběžnější? 86 % žen a 80 % mužů uvedlo, že měli v poslední době alespoň jednou klasický pohlavní styk. 67 % žen a 80 % mužů volilo orální praktiky a 3,5 % žen a 9 % mužů přiznalo čerstvou zkušenost s análním sexem.

Průměrná doba trvání pohlavního styku je u heterosexuálních párů 15 až 30 minut. Navlas stejnou dobu udávají také homosexuální muži. Lesbické páry mají sex méně často než heterosexuální a gay páry, zato si jej umí více užít – průměrná délka lesbických hrátek je podle statistik 30 až 45 minut.

Představa, že jsou to pouze ženy, které předstírají orgasmus, je podle statistiků zcela mylná. Z analýzy dat vyplývá, že vedle poloviny žen svůj orgasmus někdy předstírala i celá čtvrtina mužů. Obě pohlaví udávají i podobnou motivaci – svou hereckou vsuvkou chtějí především potěšit svůj protějšek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC, Journal of Sex Research, The Journal of Sexual Medicine, Archives of Sexual Behaviour

  • Zdroj fotografií: Shutterstock



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907