Hlubokomořské kuřáky hrají významnou roli v udržování globálního klimatu

06.06.2016 - Stanislav Mihulka

Podivuhodné vývěry chrlící horoucí vodu v mořských hlubinách ovlivňují celý svět


Reklama

Hlubokomořské kuřáky jsou průduchy na mořském dně ve velké hloubce, obvykle v oblastech středooceánských hřbetů, které chrlí přehřátou vodu o teplotě přesahující 400 °C.

Kuřáky představují svět sám pro sebe, obývaný zvláštními společenstvy organismů, jejichž existence je založena na chemotrofních bakteriích. Ukazuje se ale, že ovlivňují celou planetu.

Tyto vývěry totiž nechrlí jenom extrémně horkou vodu, ale i spoustu chemických látek, s prvky jako je síra nebo železo. Ty jsou nezbytné pro růst planktonu ve svrchních vrstvách oceánu.

TIP: Nebezpečí pro klima: Krávy užívající antibiotika produkují více metanu

Hlubokomořské kuřáky produkují i spoustu metanu, významného skleníkového plynu. Téměř všechen tento metan ale spotřebují organismy, které žijí v okolí kuřáků, takže se nedostane do atmosféry. V jistém smyslu tím zachraňují celou planetu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Frontiers in Marine Science

  • Zdroj fotografií: NOAA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907