Hlubokomořské kuřáky hrají významnou roli v udržování globálního klimatu

06.06.2016 - Stanislav Mihulka

Podivuhodné vývěry chrlící horoucí vodu v mořských hlubinách ovlivňují celý svět


Reklama

Hlubokomořské kuřáky jsou průduchy na mořském dně ve velké hloubce, obvykle v oblastech středooceánských hřbetů, které chrlí přehřátou vodu o teplotě přesahující 400 °C.

Kuřáky představují svět sám pro sebe, obývaný zvláštními společenstvy organismů, jejichž existence je založena na chemotrofních bakteriích. Ukazuje se ale, že ovlivňují celou planetu.

Tyto vývěry totiž nechrlí jenom extrémně horkou vodu, ale i spoustu chemických látek, s prvky jako je síra nebo železo. Ty jsou nezbytné pro růst planktonu ve svrchních vrstvách oceánu.

TIP: Nebezpečí pro klima: Krávy užívající antibiotika produkují více metanu

Hlubokomořské kuřáky produkují i spoustu metanu, významného skleníkového plynu. Téměř všechen tento metan ale spotřebují organismy, které žijí v okolí kuřáků, takže se nedostane do atmosféry. V jistém smyslu tím zachraňují celou planetu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Frontiers in Marine Science

  • Zdroj fotografií: NOAADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907