Hodinky kořeněné špetkou prachu z Marsu 

04.01.2023 - Vilém Koubek

Belgická společnost Interstellar ve spolupráci s NASA představila marsovsky laděné hodinky, jejichž ciferník ukrývá špetku prachu z rudé planety


Reklama

Na pozadí strojku RED3.721 je vyveden detailní reliéf Marsu, spolu se souřadnicemi kráteru Jezero, kde v roce 2021 přistál rover Perseverance. Hlavní lákadlo modelu v přepočtu za 12 tisíc korun tkví ovšem v tom, že má na třech hodinách malý prostor se špetkou mimozemského prachu. Ten samozřejmě astronauti z rudé planety nepřivezli: Materiál pochází z meteoritu nalezeného v roce 2021 na severozápadě Afriky.

Marsovské meteority jsou přitom velmi vzácné, z přibližně 60 000 meteoritů, které byly doposud objeveny na Zemi, byl u zhruba 200 identifikován marsovský původ. Belgická společnost Interstellar neuvádí o jaký konkrétní meteorit se má jednat, na návrhu ale spolupracovala s neziskovou organizací The Meteoritical Society, která se primárně zabývá výzkumem a vzděláváním v planetární vědě s důrazem na studium meteoritů a dalších mimozemských materiálů.

TIP: Jaké hodinky používali sovětští a ruští kosmonauté během letů do vesmíru

Pokud se vám líbí design, ale tolik peněz byste se za trochu vesmírné horniny zaplatit zdráhali, můžete sáhnout po levnější alternativě zdobené pouze logem NASA. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907