Holení intimních partií zvyšuje riziko nákazy pohlavními chorobami

07.12.2016 - Zuzana Rychlá

Vyholený klín zásadním způsobem zvyšuje riziko nákazy pohlavně přenosnými chorobami

Více holení, více nemocí! -<p>U lidí, kteří si holí intimní partie jednou za týden, je riziko nákazy vyšší až o 80 %, u méně častého holení dochází k přenosu pohlavních nemocí až 4× častěji než u lidí, kteří se vůbec neholí.</p>
Více holení, více nemocí! -

U lidí, kteří si holí intimní partie jednou za týden, je riziko nákazy vyšší až o 80 %, u méně častého holení dochází k přenosu pohlavních nemocí až 4× častěji než u lidí, kteří se vůbec neholí.


Reklama

Holení intimních partií je podle statistik poměrně běžnou procedurou. V rámci výzkumu, kterého se v USA zúčastnilo 7 580 lidí ve věku od 18 do 65 let, se k pravidelné úpravě svého pubického ochlupení přiznalo 75 % respondentů. Zřejmě nikoho příliš nepřekvapí, že intimní holení je častější u žen, z 4 244 žen se k pravidelné údržbě intimních partií přihlásilo 84 %. U mužů to bylo jen 66 %.

TIP: Žiletkou ke kráse: Kdy se ženy začaly holit?

Kromě toho, zda si lidé holí své intimní partie, zajímalo výzkumníky i to, jakým způsobem to dělají a jak často. Nejčastěji používaným nástrojem je klasický holicí strojek (61 %), 42 % lidí dává přednost elektrickým depilátorům a elektrickým holicím strojkům. Pouze čtvrtina dotazovaných používá nůžky. Pokud jde o četnost „údržby“ 17 % dotazovaných ji provádí alespoň jednou měsíčně, 22 % dokonce jednou týdně.

Více holení, více nemocí! 

Ač by se mohlo zdát, že pravidelná péče o intimní partie je cestou k lepší hygieně a nižšímu riziku onemocnění pohlavně přenosnými nemocemi, opak je podle výzkumníků pravdou. Celkem 13 % dotazovaných se v minulosti nakazilo některou z pohlavně přenosných nemocí – herpetem, lidským papilomavirem HPV, kapavkou, HIV, muňkami, příjicí a dalšími chorobami. Statistika navíc ukazuje, že čím častější holení intimních partií, tím vyšší je pravděpodobnost nákazy.

U lidí, kteří používají žiletku týdně je riziko nákazy vyšší až o 80 %, u méně častého holení dochází k přenosu pohlavních nemocí až 4× častěji než u lidí, kteří se vůbec neholí. Výzkum zohlednil i skutečnost, že lidé holdující úpravě svých intimních partií mají více sexuálních partnerů. Hlavním problémem jsou podle vědců drobná poranění, která při holení vznikají. Takto poškozená místa jsou pak ideálním terčem pro nebezpečné viry a bakterie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, British Medical Journal

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907