Žiletkou ke kráse: Kdy se ženy začaly holit?

19.03.2023 - redakce 100+1

Holení již dávno není výsadou mužů. Kdy vlastně ženy sáhly poprvé po žiletce?


Reklama

Holé podpaží se v Evropě a v Americe stalo trendem překvapivě nedávno – konkrétně v roce 1915, kdy se na trhu objevily první šaty bez rukávů. Mimochodem, do té doby se samotné slovo „podpaží“ považovalo za skandální. 

Pozdější reklama v módních magazínech, zejména v časopise Harper’s Bazaar, vyholování podpaží dámám v šatech bez rukávů víceméně „nařídila“. Na nohy pak došlo až ve 40. letech, poté co se sukně zkrátily mnohdy i nad kolena.

TIP: Láska kazí čich: Co oči nevnímají, to nos necítí

Tělesného ochlupení se ovšem ženy zbavují už stovky let: Činily tak starověké Egypťanky, Řekyně i Římanky. Tradičně se holí také mnohé africké kmeny žijící na úrovni doby železné. V zemích Středního východu a severní Afriky se zase dívky zbavují před svatební nocí veškerého ochlupení a stejný zvyk přejali i někteří muži.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907