Hora osudu: Místo, kde byl ukut Tolkienův prsten

22.06.2016 - Martin Reichman


Reklama

Uprostřed pláně Gorgoroth, se nad krajinou Mordoru vypíná Hora osudu – místo, kde byl ukut posvátný Prsten a kde byl také nakonec zničen. Původní Hora osudu je pochopitelně výplodem fantazie J. R. R. Tolkiena, pro filmovou adaptaci Petera Jacksona ji ale „ztvárnila“ novozélandská sopka Ruapehu (společně se sopkou Ngauruhoe), ležící asi 40 kilometrů jihozápadně od jezera Taupo. Ruapehu je zároveň nejvyšší vrchol Severního ostrova a nejvyšší aktivní sopka na Novém Zélandu. Přívlastek „aktivní“ je v případě této sopky zcela na místě -  za posledních 10 tisíc let explodovala Ruapehu více než šedesátkrát. Poslední významnější erupce této sopky se odehrála před 10 lety.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907