Hora osudu: Místo, kde byl ukut Tolkienův prsten

22.06.2016 - Martin Reichman


Reklama

Uprostřed pláně Gorgoroth, se nad krajinou Mordoru vypíná Hora osudu – místo, kde byl ukut posvátný Prsten a kde byl také nakonec zničen. Původní Hora osudu je pochopitelně výplodem fantazie J. R. R. Tolkiena, pro filmovou adaptaci Petera Jacksona ji ale „ztvárnila“ novozélandská sopka Ruapehu (společně se sopkou Ngauruhoe), ležící asi 40 kilometrů jihozápadně od jezera Taupo. Ruapehu je zároveň nejvyšší vrchol Severního ostrova a nejvyšší aktivní sopka na Novém Zélandu. Přívlastek „aktivní“ je v případě této sopky zcela na místě -  za posledních 10 tisíc let explodovala Ruapehu více než šedesátkrát. Poslední významnější erupce této sopky se odehrála před 10 lety.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907