Hora osudu: Místo, kde byl ukut Tolkienův prsten

22.06.2016 - Martin Reichman


Reklama

Uprostřed pláně Gorgoroth, se nad krajinou Mordoru vypíná Hora osudu – místo, kde byl ukut posvátný Prsten a kde byl také nakonec zničen. Původní Hora osudu je pochopitelně výplodem fantazie J. R. R. Tolkiena, pro filmovou adaptaci Petera Jacksona ji ale „ztvárnila“ novozélandská sopka Ruapehu (společně se sopkou Ngauruhoe), ležící asi 40 kilometrů jihozápadně od jezera Taupo. Ruapehu je zároveň nejvyšší vrchol Severního ostrova a nejvyšší aktivní sopka na Novém Zélandu. Přívlastek „aktivní“ je v případě této sopky zcela na místě -  za posledních 10 tisíc let explodovala Ruapehu více než šedesátkrát. Poslední významnější erupce této sopky se odehrála před 10 lety.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907