Horský masiv Dolomity: Důstojná krása fascinujících štítů

20.10.2018 - Daniel Řeřicha

Dolomity jsou jednou z nejkrásnějších oblastí Alp. Můžete tady vidět malebné horské louky, ledovcová jezera, hluboká údolí, ale také skalní masivy pokryté ledovci. Jak navíc dokazují tyto snímky, jde o končinu mimořádně fotogenickou

<p>Raním sluncem nasvícené vrcholky masivu Sassolungo můžete sledovat z průsmyku Passo Sella.</p>

Raním sluncem nasvícené vrcholky masivu Sassolungo můžete sledovat z průsmyku Passo Sella.


Reklama

Každý, kdo zamíří do Dolomit, by si měl uvědomit, že jde o velehory se vším všudy. Není proto výjimkou, že se i v červenci vzbudíte do zasněžené krajiny. V tuto roční dobu však sníh dlouho nevydrží, a pokud máte dobré zázemí, tak se jedná spíš o zajímavé zpestření.

Cestou přes průsmyky

Nejlepší způsob, jak začít poznávat Dolomity, je navštívit jednotlivé vysokohorské průsmyky, tedy „passa“. Z každého z nich vede nespočet různě náročných turistických tras, můžete zde bez problémů zaparkovat auto, popřípadě využít některou z lanovek a dostat se tak rychle a bez námahy o několik stovek metrů výš.

Každý průsmyk nabízí spoustu nádherných pohledů, zejména v brzkých ranních a pozdních odpoledních až večerních hodinách. Přitom vůbec nezáleží na období, ve kterém se sem vypravíte, protože každá roční i denní doba má své kouzlo a nezaměnitelnou atmosféru. Osobně jsem si nejvíce oblíbil Passo Falzarego, Passo Gardena nebo Passo Giau. Neumím si představit, že bych při návštěvě této části Dolomit některou ze zmíněných lokalit vynechal. Pokaždé na mě dýchnou něčím novým a vždy mě znovu dokážou překvapit.

Vrcholy a jezera

Asi největším lákadlem každých hor jsou jejich vrcholy a ani Dolomity nejsou výjimkou. Teprve z patřičných výšek si můžete udělat správnou představu o celé oblasti. Z lehce dostupných dolomitských špic je možné jmenovat třeba Piccolo Lagazuoi (2 778 m), z nějž se nabízí krásný pohled na všechny tři vrcholy Tofan, ledovec Marmolada nebo masiv Gruppo del Sella. Dalšími vršky, které nabízejí nádherné kruhové výhledy, jsou třeba Nuvolau (2 575 m), Sas Pordoi (2 950 m) nebo hřeben Fredarola (2 370 m).

TIP: Madeira, ostrov věčné zeleně a zahrada uprostřed Atlantiku

Další okouzlující kapitolou dolomitských hor jsou jezera. Velmi rád mám tyrkysově zbarvené Lago di Braies, které je vsazeno mezi okolní vysoké štíty národního parku Parco Naturale Fanes-Senes-Braies. Další pohádkové jezero je Lago di Carezza (1 519 m) a nezklame ani výlet k Lago Limedes. V hladině Lago di Misurina se na jedné straně krásně zrcadlí masiv Sorapiss a na straně druhé pak asi nejznámější skalní uskupení Tre Cime.

Jen málokterý kout Dolomit ovšem nestojí za vidění a možná nejlepší součástí návštěvy těchto úžasných hor je hledání vašich vlastních oblíbených míst. Nejkrásnější jsou rána a večery, kdy je v horách člověk téměř sám a může si tak jejich krásu vychutnat naplno.

Kdy se vydat do Dolomit

V zimních měsících se sem můžete vypravit za skvělým lyžováním a po zbytek roku na různě náročné turistické výpravy. Po fotografické stránce je velice zajímavé pozdní jaro, kdy pod ještě zasněženými štíty se začínají zelenat louky plné květů. V některých průsmycích tehdy naplno rozkvétají azalky (zejména oblast průsmyku Passo Giau a Passo Falzarego).

Nejraději mám podzim, kdy se krajina zabarví hlavně díky všudypřítomným modřínům do zlatých tónů a v údolích se často tvoří ranní mlhy. Zajímavé je i léto, kdy teplé slunečné dny bývají zakončeny bouřkou, která krásně pročistí vzduch.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Daniel Řeřicha

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907