Hotel pro nejmenší: Ve Skotsku vyrostl největší hmyzí hotel na světě

11.07.2022 - Vilém Koubek

Skotští ochránci přírody postavili rekordní hmyzí hotel, a mimo jiné si tak vysloužili zápis v Guinnessově knize

<p>Na stavbě hmyzího hotelu, která trvala 6 měsíců, se podílel tým sedmi lidí. <em>(foto: Profimedia (GlobeNewswire))</em></p>

Na stavbě hmyzího hotelu, která trvala 6 měsíců, se podílel tým sedmi lidí. (foto: Profimedia (GlobeNewswire))


Reklama

Hmyzí hotel představuje umělou skrýš, která užitečným druhům poskytuje nejen útočiště, ale také třeba bezpečné místo ke kladení vajíček. Jeden takový vybudovala skotská organizace Highland Titles ve stejnojmenné přírodní rezervaci ve Skotsku: Na ploše 200 m² zahrnuje kmeny smrků, cihly, bambus, kůru, semena divokých květin i pletivo na jahody.

TIP: Karneval bláznivých rekordů: Netradiční zápisy do Guinnessovy knihy

Luxusní hmyzí ubytování tak svými rozměry více než dvojnásobně překonalo dřívějšího držitele rekordu z Varšavy. Hotel by měl pomoct zlepšit biodiverzitu v oblasti, jež se v 80. letech zalesňovala bez ohledu na životní prostředí, načež ji ještě zdevastovalo intenzivní kácení. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907