Hříšná, rozmarná a zamilovaná! Aféra Marie Antoinetty s krásným Švédem

16.03.2016 - Alžběta Kočí

Když Marie Antoinetta potkala v lednu 1774 švédského vojáka Hanse Axela von Fersena na plese v Paříži, pozvala ho do Versailles a svou náklonností k němu se rozhodně netajila


Reklama

Oběma je osmnáct. Ona ještě není královnou, jeho kariéra je v úplných počátcích. Rytířský a krásný mladý muž ji neskutečně přitahuje! Zdá se, že i Fersen mladou šlechtičnu miluje.

Hnízdečko lásky

Ludvík se stává králem a věnuje své půvabné manželce roztomilý třípatrový „domeček“ u Versailles známý jako Malý Trianon. Antoinetta je nadšením bez sebe a čile buduje. Postupně nedaleko honosného královského sídla vystaví celou vesnici, kde si s oblibou hraje na prostou venkovanku. Dvořané považují za čest, pokud právě sem, do Le Hameau dostanou pozvání. Ludvík sem jezdívá většinou jen na návštěvu – třeba při premiérách, ve kterých sama královna účinkuje. Častějším návštěvníkem je ale Axel Fersen. Jeho komnaty jsou přímo proti Antoinettiným. Z jejich korespondence je nad slunce jasnější, že vztah měli víc než blízký.

Přítel ve chvílích nejtěžších

Když je královská rodina na počátku Velké francouzské revoluce v roce 1791 uvězněna, statečný Fersen udělá všechno, aby jim pomohl k útěku. Zastaví i vlastní dům, aby získal potřebné prostředky! Objedná obrovský kočár a prchající rodinu velkou část cesty doprovází. Jenže v městečku Varennes, pár kilometrů od rakouských hranic, jsou utečenci odhaleni poštmistrem! Okamžitě je vrací zpět do Paříže. Pod gilotinu. Král Ludvík je popraven v lednu 1793. Marie Antoinetta o devět měsíců později… A Fersen? Svou milovanou královničku přežije o téměř 20 let. Nikdy se však neožení. Dne 20. června 1810 jej ve Stockholmu ubije rozvášněný dav. Podezřívají ho totiž z účasti na smrti švédského korunního prince.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 8/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907