Hrozí, že Zemi kontaminujeme cizím životem?

04.05.2019 - Michal Švanda

V souvislosti s odběrem vzorků z Marsu se někdy hovoří o riziku zavlečení nových forem života na Zemi. Je nebezpečí kontaminace reálné?

<p>Mars měl zřejmě v minulosti vodu i atmosféru. Zmizel spolu s nimi i případný život?</p>

Mars měl zřejmě v minulosti vodu i atmosféru. Zmizel spolu s nimi i případný život?


Reklama

Riziko kontaminace pozemského prostředí jinými formami života je přesně tak reálné, jak reálné je jejich nalezení jinde ve vesmíru. Jsou-li tělesa s probíhajícím výzkumem sterilní, jako třeba Měsíc, není se čeho obávat. Avšak u objektů, kde nelze přítomnost mikroorganismů vyloučit – například na Venuši, Marsu či některých měsících velkých planet –, je lepší si počínat opatrněji. 

TIP: Budoucnost naší planety: Kdy zanikne Země a život na ní?

Zkušenosti nám ukazují, že ani sebelepší sterilizace aparátů není dokonalá; tudíž je jisté, že jsme své vlastní mikroby na Mars a Venuši již zavlekli. Otázkou zůstává, zda tam mají šanci přežít. Některé životní formy jsou však opravdu odolné: Posádka Apolla 12 přivezla zpátky na Zemi součástky z automatu Surveyor 3, který na Měsíci přistál v dubnu 1967, a vědci na nich objevili vitální bakterie rodu Streptococcus. Zmíněné díly přitom rok a půl čelily kosmickému vakuu. Přestože bývá popsaný objev někdy zpochybňován, mimozemskou kontaminaci vyloučit nelze. Její případnou nebezpečnost však nedokážeme posoudit.  

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907