Hrozí, že Zemi kontaminujeme cizím životem?

04.05.2019 - Michal Švanda

V souvislosti s odběrem vzorků z Marsu se někdy hovoří o riziku zavlečení nových forem života na Zemi. Je nebezpečí kontaminace reálné?

<p>Mars měl zřejmě v minulosti vodu i atmosféru. Zmizel spolu s nimi i případný život?</p>

Mars měl zřejmě v minulosti vodu i atmosféru. Zmizel spolu s nimi i případný život?


Reklama

Riziko kontaminace pozemského prostředí jinými formami života je přesně tak reálné, jak reálné je jejich nalezení jinde ve vesmíru. Jsou-li tělesa s probíhajícím výzkumem sterilní, jako třeba Měsíc, není se čeho obávat. Avšak u objektů, kde nelze přítomnost mikroorganismů vyloučit – například na Venuši, Marsu či některých měsících velkých planet –, je lepší si počínat opatrněji. 

TIP: Budoucnost naší planety: Kdy zanikne Země a život na ní?

Zkušenosti nám ukazují, že ani sebelepší sterilizace aparátů není dokonalá; tudíž je jisté, že jsme své vlastní mikroby na Mars a Venuši již zavlekli. Otázkou zůstává, zda tam mají šanci přežít. Některé životní formy jsou však opravdu odolné: Posádka Apolla 12 přivezla zpátky na Zemi součástky z automatu Surveyor 3, který na Měsíci přistál v dubnu 1967, a vědci na nich objevili vitální bakterie rodu Streptococcus. Zmíněné díly přitom rok a půl čelily kosmickému vakuu. Přestože bývá popsaný objev někdy zpochybňován, mimozemskou kontaminaci vyloučit nelze. Její případnou nebezpečnost však nedokážeme posoudit.  

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907