Hruď posetá válečnými suvenýry: Seržant Gerard Durocher

22.08.2019 - Jiří Suchánek

<p>Seržant Gerard Durocher, příslušník kanadského záložního pěšího praporu Les Fusiliers Mont-Royal (součást 6. pěší brigády 2. kanadské divize), pózuje se svými válečnými suvenýry, které si pořídil v dobytém Berlíně – právě tam tento snímek 19. července 1945 vznikl.</p><p> </p>

Seržant Gerard Durocher, příslušník kanadského záložního pěšího praporu Les Fusiliers Mont-Royal (součást 6. pěší brigády 2. kanadské divize), pózuje se svými válečnými suvenýry, které si pořídil v dobytém Berlíně – právě tam tento snímek 19. července 1945 vznikl.

 


Reklama

Když utichla válečná vřava, měli vítězní spojenečtí vojáci na okupovaném německém území dostatek času a příležitostí ke shánění různých upomínkových předmětů, se kterými se mohli pochlubit po svém návratu do vlasti. Patřil mezi ně i seržant Gerard Durocher, příslušník kanadského záložního pěšího praporu Les Fusiliers Mont-Royal (součást 6. pěší brigády 2. kanadské divize).

Pro esesáky i zasloužilé matky

U krku má na stuze Rytířský kříž válečného záslužného kříže s meči, v první řadě na levé straně hrudi dvě Služební vyznamení SS (za 25 a 12 let) a dva Čestné odznaky za věrnou službu (40 a 25 let). Dále si seržant Durocher sehnal třeba Železný kříž druhého stupně, Medaili za zimní bitvu na východě 1941/42 nebo dva Čestné kříže německé matky, jež se ženám udělovaly za to, že přivedly na svět daný počet potomků.

Kromě tučné kořisti jsou na Kanaďanově uniformě patrné i stužky vyznamenání, která si skutečně vysloužil. Zleva jde o Vojenskou medaili, Hvězdu 1939–1945, Hvězdu za Francii a Německo a Medaile za službu kanadských dobrovolníků se štítkem. Prvně zmíněné ocenění Durocher obdržel za mimořádnou statečnost v boji, přičemž v návrhu na udělení jeho nadřízený mimo jiné napsal: „Dne 26. února 1945 dostal prapor Les Fusiliers Mont-Royal rozkaz k obsazení oblasti v okolí Schrvanenhoe (zřejmě zkomolenina), čímž měl umožnit dalším útvarům kanadské 6. pěší brigády rozvinout útoky na křídlech.

Vlastní medaile

Aby jednotka dosáhla svého cíle s co nejmenším zpožděním, byla podporována tanky, na nichž se pěchota vezla. Vzhledem k povaze terénu ale vozidla zapadla asi 200 m od cíle a navzdory řadě pokusů se nedokázala dostat z místa. Seržant Durocher, který velel vedoucí četě, nechal své vojáky ihned seskočit a vedl je do útoku. Nepřítel byl v dobře připravených pozicích s automatickými zbraněmi na středu i křídlech obranné linie a s podporou minometů, takže četu brzy přibil k zemi.

Seržant Durocher rychle pochopil nezbytnost pohybu vpřed, s několika muži zaútočil na pozici nepřítele a navzdory jeho houževnatému odporu jej z cílové oblasti vyhnal, přičemž zajal jednoho poddůstojníka a 15 výsadkářů. Poté se Durocher probil na křídlo a osobně zničil kulometné hnízdo i s obsluhou, čímž umožnil zbytku své čety postoupit vpřed. Když se vrátil zpět, zjistil, že nepřítel se zachytil na vnitřním okraji cílového prostoru a intenzivně jej postřeluje. Bez jakéhokoli ohledu na vlastní bezpečnost postupoval vpřed a navzdory prudké palbě zlikvidoval jeden odpor protivníka za druhým.“

TIP: Hrdina milionů: Portugalský farmář Anibal Milhais dokázal čelit německým útokům

Je přitom zajímavé, že podle citovaného dokumentu byl Durocher svým nadřízeným původně navržen na vyšší ocenění v podobě Medaile za vynikající velení, avšak v průběhu schvalovacího procesu došlo k úpravě na nižší stupeň. Kromě zmíněných ocenění jsou na Kanaďanově rukávu patrné také dva proužky symbolizující utrpěná zranění a tři velké prýmky coby hodnostní označení seržanta. 

  • Zdroj textu:

    II. světová

  • Zdroj fotografií: Pinterest

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.

Věda
Historie

Síť optických a akustických detektorů by ročně mohla zachytit několik ultrarychlých meteoritů z explozí supernov.

Vesmír

Na letu kriticky ohrožených ibisů byla ověřena schopnost ptáků precizně využívat vzestupné proudy při letu ve formaci.

Příroda

Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907