Hubbleův dalekohled pozoroval fascinující propojení v galaktickém triu Arp 248

10.11.2022 - Stanislav Mihulka

Hubbleův vesmírný dalekohled zaměřil svou pozornost na trojici malých galaxií Arp 248

<p>Dvě ze tří galaxií skupiny Arp 248 spojuje pozoruhodný proud hmoty. <em>(foto: ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Dvě ze tří galaxií skupiny Arp 248 spojuje pozoruhodný proud hmoty. (foto: ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Objekt známý jako Arp 248 nebo též „Wild's Triplet“ představuje pozoruhodnou trojici navzájem interagujících malých spirálních galaxií. Nacházejí se v souhvězdí Panny, ve vzdálenosti asi 200 milionů světelných let. 

Hubbleův vesmírný dalekohled nedávno zachytil galaxie skupiny Arp 248 na novém snímku. Vyjímají se na něm dvě galaxie zmíněného tria, mezi nimiž se táhne nápadný proud hmoty. Jde o takzvaný slapový ohon (anglicky tidal tail), který tvoří hvězdy a mezihvězdný prach s plynem. Struktury tohoto typu tvarují slapové síly, vznikající v důsledku gravitačních sil, v tomto případě působících mezi galaxiemi.

Slapové ohony splývajících galaxií

Slapové ohony obvykle tvoří materiál vnějších částí galaktických disků splývajících galaxií. Bývají v nich patrné modře zařící oblasti tvorby nových hvězd. Splývání galaxií přitom není ve vesmíru žádnou vzácností. Odborníci odhadují, že v současné době splývá s jinými galaxiemi asi jedna čtvrtina všech galaxií. Ještě více jich na sebe navzájem intenzivně působí gravitací.

TIP: Hubbleův dalekohled zachytil dvojici galaxií v osudovém objetí

Vhodným příkladem je i naše Mléčná dráha. Astronomové mají celou řadu důkazů o tom, že Mléčná dráha nejen v minulosti „pozřela“ řadu galaxií, ale že také v dnešní době pohlcuje kosmický plyn, prach a dokonce i hvězdy například z obou Magellanových mračen nebo z Trpasličí eliptické galaxie ve Střelci. 

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907