Hubbleův teleskop je kvůli problémům s gyroskopem opět v nouzovém režimu

Stárnoucí Hubbleův vesmírný dalekohled přešel kvůli problémům s gyroskopem do nouzového režimu. 

30.04.2024 - Martin ReichmanNASA pozastavila vědeckou činnost Hubbleova vesmírného dalekohledu poté, co jeden z jeho tří gyroskopů odeslal řídícímu středisku chybné údaje.

Hubbleův vesmírný dalekohled získal během údržbářské mise v roce 2009 šest nových gyroskopů. V rámci maximální přesnosti používá aparát souběžně tři gyroskopy, které slouží k udržování jeho orientace ve vesmíru. Zařízení měří změny v úhlové rychlosti a pomáhají dalekohledu udržovat správný směr a orientaci. V současné době jsou v provozu tři gyroskopy.

V úterý 23. dubna vykázal jeden z aktivních gyroskopů chybová data, načež dalekohled přešel do nouzového režimu, ve kterém je jeho vědecká činnost pozastavena. Odborníci v řídícím středisku nyní pracují na identifikaci možných řešení. Aktuální závada se týká gyroskopu, který měl podobné problémy již v loni v listopadu.

Přestože jde o relativně velkou nepříjemnost, nejedná se podle NASA o fatální problém. V případě potřeby lze Hubbleův dalekohled překonfigurovat tak, aby fungoval s jedním gyroskopem s tím, že druhý zbývající by sloužil jako záloha. Dalekohled jako takový je podle zástupců NASA v dobré kondici a nic tak nebrání jeho dalšímu využití.


Další články v sekci