Zvuk se přenáší vzduchem, vodou i třeba železnou kolejnicí, ovšem nikoliv kosmickým prostorem. Přesto Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil velkolepou vesmírnou ozvěnu. Jak je to možné?
Na rozdíl od pozemské ozvěny tvořené odrážejícím se zvukem, vesmírná ozvěna vzniká odrazem částic světla od kosmického prachu. Právě takovou událost, označovanou jako světelné echo, či světelná ozvěna se podařilo vědcům zachytit.
TIP: Dvojitá dávka exploze: Vědci objevili supernovu, která explodovala dvakrát!
Cílem jejich pozorování byla nepravidelná galaxie Doutník (M82), vzdálená přes 11 milionů světelných let od Země. Výsledný časosběrný obraz zachycuje velkolepou vesmírnou explozi supernovy s označením SN 2014J v průběhu dvou let. Světelné vlny, šířící se podobně jako například vlny na vodní hladině, putují až do vzdálenosti 1 600 světelných let od epicentra exploze.
hubblesite.org
ZajímavostiStředobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)
VědaŘepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0)
HistorieNa základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael Barera, CC BY-SA 4.0)
VálkaOperace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo Horn, CC BY 2.0)
VědaStartup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas Quine, CC BY-SA 2.0)