Hvězdy na dovolené: Kam jezdili odpočívat Masaryk, Čapek nebo Baarová?

27.12.2017 - Kateřina Höferová

Lidé je znali z filmů, knih i novinových článků. A ani oni nezapomínali odpočívat. Zahraničí, moře, památky i malé české vesničky se staly jejich oblíbeným dovolenkovým cílem

Hvězdy na prázdninách - Slavní věděli, kam na dovolenou
Hvězdy na prázdninách - Slavní věděli, kam na dovolenou

Reklama

Slovanský Karibik Věry Ferbasové

Roztomilá blondýnka. Diblík. Herečka, která na kontě desítky filmů. Mnozí její herectví neuznávají. Prý se na plátně pouze pitvoří. Ať tak či tak, šarm a kouzlo se Věře Ferbasové upřít nedá. V době své největší slávy je ráda, když v létě vyšetří alespoň dva týdny na odpočinek. Je jasné, že barrandovské ateliéry ani v době horka a orosených čel nebudou zahálet. Lidé po filmech baží stále!

Kde tedy chytá bronz Švadlenka, Sextánka či Falešná kočička? Na ostrově Rab. Je to prý slovanský Karibik. Romantické starobylé uličky, kostely a zvonice... A nechybí ani umění. V uličkách a zákoutích je jedna galerie vedle druhé. Umění má ve třicátých letech zelenou. A je jedno, jestli jde o klasická zátiší s mísou pomerančů nebo kubistické portréty. Jihoslovanský ostrov má spousta zátok, které se za poslední desítiletí změnily jen málo. Ideální pro sportovce! A tím energická herečka rozhodně je. Je jisté, že mnozí „domorodci“ si ji pro její komediální talent dlouho pamatovali.

Baarová na Riviéře

Příběh jako z románu. Když Lída Baarová odjíždí do Německa točit první film, je už dlouho platonicky zamilovaná do největší tamější hvězdy Gustava Fröhlicha. A už během prvního společného filmu se láska stává skutečností. Její milenec je pozorný. Čerstvě rozvedený. Lída Baarová sením má jako v bavlnce. Nastěhuje si ji do svého domu na Schwanenwerderu. Ukazuje se s ní ve společnosti a mladá herečka se tak dostává mezi nejvlivnější osobnosti tehdejší doby. Ano, je mezi nimi i Joseph Goebbels!

Zpět ale k zamilovaným hrdličkám. Kam jet na dovolenou? V tom měli jasno. Itálie je pro zamilované jako stvořená. Italská Riviéra láká na krásná slunečná pobřeží, dobré jídlo a celou řadu dalších možných vlivných přátelství. Láska hvězdné dvojice vydržela jen několik let. Láska Lídy Baarové k Itálii mnohem déle. Právě tady totiž navázala na svou filmovou kariéru. Po tom všem. Po válce, obvinění z kolaborace, uvěznění i všech rodinných tragédiích.

Čapek na horách

Dramatik, spisovatel a milovník cestování. Když člověk sedí celý den za stolem a píše, rád se potom nadechne čerstvého vzduchu. A kde je vzduch nejčerstvější? Na horách. Jako mladík jezdíval Čapek do Tater, teď však nebude troškařit. Pojede se do Alp. V třicátých letech obdivuje vrcholky hor snad každý rok. Jednou je to ale jiné. Dovolenou naplánuje jeho dlouholetá známost Olga Scheinpflugová. Společně si zakoupí vůz. Škodu Rapid. Výletu nic nestojí v cestě. Olga také řidičský průkaz a bravurně se potýká i ze změnami řízení. Někde vpravo, někde vlevo.

Karel ukáže své milé všechna místa, která má v Alpách rád. A to není všechno. Po patnácti letech požádá svou nic netušící lásku o ruku! Manželství je to harmonické a výlety do Alp zůstanou jejich společnou vášní. A motorismus taky. Z prvního společného výletu vznikne i kniha. Za volantem s Karlem Čapkem. Romantické vypravování ale nečekejte. Je to cestopis plný poznatků, motoristických témat a popisu sedmi zemí, které během alpského výletu projeli.

Tatíčkova vesnička

Prázdninová láska Tomáše Garrigue Masaryka? Slovensko! V době, kdy už je prvním československých prezidentem i dávno před ní. S manželkou a ještě malými dětmi jezdívá nejdřív k rodičům do Hustopečí. Když ale jednou pozná slovenskou Bystřičku, zůstane na dlouhá léta věrný. Je uznávaným profesorem. Pro místní je to autorita, ale zároveň přítel z masa a kostí. Své děti učí zemědělským základům. Takže i o prázdninách se starají o prasata, pomáhají při žních nebo pasou husy. Sbírají rybíz, maliny, orají pole. Praha je v tu dobu velkým městem a pobyt na venkově je pro celou rodinu příjemným osvěžením.

A Slovenku zůstává věrný i ve svém prezidentském úřadu. Jeho věk vyžaduje větší klid a také prostředí, které bude více reprezentativní. Přece jen, povinnosti hlavy státu nepočkají ani o dovolené. Kam jet? Topolčianky. Malá slovenská vesnička. A malý, ale útulný zámeček. Masaryk zůstane tomuto místu věrný dvanáct let! Tráví tu téměř celé léto. Přijímá státní návštěvy i spisovatele Čapka. Právě tady vzniknou legendární Hovory s TGM.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie

  • Zdroj fotografií: Filmexport Home Video, ČTK, Profimedia, WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907