I mistr Komenský se někdy utne: Naletěl Učitel národů mazaným podvodníkům?

18.05.2017 - Jana Cindlerová

Sladká šestnáctka, rozmařilec, alkoholik: trojice mystiků, kterým Jan Amos Komenský kdoví z jakého důvodu uvěřil

Komenského škola -<p>Komenský proslul jako Učitel národů, sám ale naletěl hned třem vizionářům</p>
Komenského škola -

Komenský proslul jako Učitel národů, sám ale naletěl hned třem vizionářům


Reklama

„Mistře, musíme přeložit bibli do turečtiny! Turci prozřou, přilnou ke křesťanství a pomohou nám svrhnout Habsburky!“ Nejbizarnější z mystiků Mikuláš Drabík měl vidění mimořádně jasná. Ale nepředbíhejme. Věděli jste, že Jan Amos Komenský propadl svým třem věštcům natolik, že je podporoval, bojoval za ně a vydával jim spisy? Přestože jim proroctví leckdy nevycházela a oni sami byli poněkud prazvláštní…

Sladká šestnáctka

„Fridrich Falcký se navrátí na český trůn!“ křičí vzrušeně Kristina Poniatowská a Jan Amos Komenský (1592–1670) jí nemůže odolat. Tedy nemůže odolat jejím halucinacím. První mystička jeho života! Slovo dalo slovo, a když zakotvil roku 1628 coby exulant v Lešně, ubytoval u sebe i tuto podivuhodnou dceru polského bratra spoluvěrce. A pečlivě zaznamenal všech jejích dvaaosmdesát vidění!

Fridrich Falcký se na český trůn nikdy nevrátil a Kristina pověsila vizionářství brzy na hřebík. Proč? Provdala se! O generaci starší muž v ní patrně věšteckého ducha ubil. Nebo jako matka pěti dětí už jaksi neměla čas?

Rozmařilec

„Fridrich Falcký se zase navrátí na český trůn!“ křičí neméně vzrušeně Kryštof Kotter, jirchář ze slezské Šprotavy a známý marnotratník, který prohýřil celé jmění. Že má věštecký dar zjišťuje náhodně až když je na mizině. Komenský mu věštby nejen vydal, ale vypravil se s nimi i do Haagu, aby sesazenému Fridrichovi jeden výtisk osobně předal. Není známo, zda si zklamaný král knihu přečetl.  Pouze víme, že si proroctví nechal Komenským převyprávět. Snad se i hořce usmál. Kdyby však slyšel Drabíkovy vize, smál by se každopádně na celé kolo.

Alkoholik

„Fridrich Falcký se určitě navrátí na český trůn!“ křičí plný vzrušení i Mikuláš Drabík, Komenského spolužák z českobratrské školy. Pověst má ještě horší než Kotter. Proslul jako alkoholik, ale především si na kněze přivydělává zcela nepřijatelným způsobem: obchoduje se suknem, plátnem a vínem! Navíc se u něj střídá „agresivní hašteřivost s plačtivou lítostí a opilecká arogance se zbožným pokáním“, takže ho nadřízení kněžské živnosti nakonec zbaví.

Až poté zázračně shledává, že v něm dřímá věštec! Jaký? Kromě Komenského Drabíka kdekdo nesnášel a on zase nesnášel své odpůrce. Předpovídal jim proto krušné útrapy, krutá hoře a brzkou smrt. A někdy se i trefil

A co na to učitel národů?

Komenský nepovažoval proroctví za velkou mystiku. Vydávání věšteb se v té době těšilo značné oblibě, a právě toho využíval: burcoval jimi zcela účelově proti náboženskému a národnímu útlaku. Takže zase jen politika!

Reklama

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 3/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907