Blíž než jsme mysleli? Vědci objevili stopy přítomnosti černých děr v Hyádách

Počítačové simulace naznačují, že v blízké hvězdokupě Hyády se ukrývá několik černých děr. Pokud se tento předpoklad potvrdí, půjde o Zemi nejbližší známé černé díry.

11.09.2023 - Stanislav Mihulka



Hyády jsou výraznou otevřenou hvězdokupou v souhvězdí Býka, kterou tvoří několik set hvězd. Jsou od nás vzdálené pouhých 153 světelných let, což z nich dělá nejbližší klasickou hvězdokupu. Přestože Hyády patří vzhledem ke své relativní blízkosti mezi jednu z nejlépe zmapovaných vesmírných oblastí, stále mají vědcům co nabídnout.

Italský astrofyzik Stefano Torniamenti z Padovské univerzity a jeho spolupracovníci nyní shromáždili důkazy, které naznačují, že se v Hyádách nachází hned několik černých děr. Pokud mají vědci pravdu, znamenalo by to, že černé díry jsou k nám mnohem blíž, než jsme si doposud mysleli. Měli bychom je prakticky za humny.

Simulace vývoje Hyád

Jak vyplývá ze studie, publikované odborným časopisem Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, badatelé pomocí počítačových modelů simulovali vývoj a pohyb všech hvězd, které v Hyádách známe. Výsledky simulací poté vědci porovnali se skutečnými pozicemi, pohybem a vlastnostmi hvězd v Hyádách, jak je zachytila evropská vesmírná observatoř Gaia.

Naše simulace jsou v souladu s reálnou situací v Hyádách jedině v případě, že zahrnují černé díry,“ vysvětluje Torniamenti. „Buď to jsou černé díry, které se stále nacházejí v centru Hyád, nebo tam alespoň donedávna byly.Nejlepší shodu s tím, co se děje v Hyádách, mají podle Torniamentiho simulace, které zahrnují 2-3 stále existující černé díry.

TIP: Hvězdokupa v souhvězdí Oltáře zřejmě hostí celé hejno černých děr

Pokud se výpočty Torniamentiho týmu podaří potvrdit, znamenalo by to, že se v naší blízkosti skrývají černé díry, o nichž zatím nic nevíme. Za doposud nejbližší černou díru je považována ta, která se nachází v souhvězdí Hadonoše. Černou díru s označením Gaia BH1 ale od nás dělí 1 500 světelných let, tedy desetkrát větší vzdálenost než v případě hypotetických černých děr z Hyád.


Další články v sekci