Čínský výzkum potvrzuje: Horší kvalita ovzduší znamená i více sebevražd

Data čínských stanic pro měření kvality ovzduší ukazují, že když se zhorší znečištění, dochází k více sebevraždám. Snahy o čistější vzduch doslova zachraňují životy

17.02.2024 - Stanislav MihulkaKdyž se objeví smog a znečištění ovzduší je cítit při každém nádechu, je jasné, že to lidskému zdraví příliš neprospívá. Tělesnému ani tomu duševnímu. Potvrzuje to i nedávná studie z Číny, zveřejněná odborným časopisem Nature Sustainability, která upozorňuje na vztah mezi kvalitou ovzduší a množstvím dokonaných sebevražd.

Smogová hrozba

Výzkum čínsko-amerického týmu zahrnoval data ze zhruba 1 400 stanic pro sledování kvality ovzduší v Číně. Jejich analýzy ukázaly, že v oblastech, kde se zhoršila kvalita vzduchu, narůstá počet sebevražd. 

Data ukazují, že výskyt sebevražd nápadně souvisí především s teplotními inverzemi, kdy se po několik hodin drží při zemi ve vrstvě chladného vzduchu velké množství znečištění. Problém zřejmě představují hlavně pevné prachové částice nepatrné velikosti, které se mohou dostat do mozku a měnit jeho chemii k horšímu.

Čínská velkoměsta s mnoha miliony obyvatel patří k nejvíce znečištěným na světě. Někdy jsou zahalená těžkým smogem, který je téměř neprůhledný. Přestože na Čínu připadá z celosvětového pohledu 16 % všech dokonaných sebevražd, v přepočtu na počet obyvatel na tom není asijská velmoc zase tak zle.

Studie publikovaná letos v China CDC Weekly například ukázala, že celková míra sebevražd v Číně v letech 2010 až 2021 klesla z 10,88 na 5,25 na 100 000 obyvatel. To je pro srovnání výrazně méně, než kolik ukazují statistiky v případě Česka (10,9), Polska (11,5), Francie (12,3), Spojených států (14,1), Maďarska (14,8) nebo i v dlouhodobě nejšťastnější zemi světa Finsku (12,9).

Studie má ale i pozitivní část, která dokládá, že úsilí Číny o snížení znečištění ovzduší pomohlo zabránit desítkám tisíc sebevražd. Alespoň část poklesu (podle odhadů až 10 %) čínských sebevražd vědci připisují snahám o zlepšení kvality ovzduší z posledních let. Vědci odhadují, že to představuje téměř 46 000 sebevražd, kterým se v letech 2013 až 2017 podařilo díky lepší kvalitě vzduchu zabránit. 

I když podle vědců stále zůstává v souvislosti mezi kvalitou ovzduší, duševním zdravím a mírou sebevražd řada nezodpovězených otázek, nová studie podle nich dodává na naléhavosti volání po lepší kontrole znečištění ovzduší i v jiných koutech světa.

Infographic: Suicide Rates Around the World | Statista

Další články v sekci