Co když jsme egyptské mumie pochopili špatně?

Mezi odborníky na starověký Egypt sílí přesvědčení, že egyptské mumie měly poněkud jiný účel, než jsme si doposud mysleli

02.01.2023 - Stanislav MihulkaMumie egyptských faraónů, hodnostářů i zvířat představují významný prvek celé starověké egyptské civilizace. Pronikly do popkultury a jsou k vidění i v animovaných příbězích pro děti. Mezi archeology se ale stále častěji objevují názory, podle nichž se zásadně mýlíme v chápání těchto zvláštním způsobem upravených mrtvých těl.

Podle části odborníků mumifikace vlastně nikdy nebyla prováděna kvůli uchování těl mrtvých Egypťanů pro posmrtný život. Dnešní velmi populární pohled na mumie jako na cestovatele do posmrtného života vznikl na počátku moderního egyptologického výzkumu a tehdejší badatelé ho propagovali na základě omylů a nepřesvědčivých důkazů.

Posmrtný život nebo božská socha?

Podle nového pohledu archeologů starověcí Egypťané vlastně vytvářeli z faraonů a dalších významných osob sochy, což bylo uměleckým projevem spojeným s náboženskými obřady. Propagátoři této teorie jsou přesvědčeni, že vinu na nepochopení smyslu mumií nesou především viktoriánští archeologové, kteří jako první zkoumali mumie v moderní době. Tito lidé byli fascinováni posmrtným životem a své makabrózní představy promítali do vysvětlování původu mumií.

Řada dnešních archeologů je přesvědčena, že pokud Egypťané věřili v božskou identitu svých vládců, vytvářeli po smrti z jejich těl sochy, aby obnovili jejich správnou podobu. Zlaté masky, které Egypťané umísťovali na sarkofágy panovníků, by pak měly představovat idealizované, božské verze mrtvých a nikoliv jejich věrohodné portréty z pozemského života.

TIP: Vědci poprvé po 3 000 letech digitálně „rozbalili“ mumii faraona Amenhotepa I.

Na první pohled jde o malý rozdíl, ve skutečnosti je ale významný,uvádí pro Business Insider Campbell Price, kurátor britského Muzea v Manchesteru. „Zdá se, že hlavním záměrem Egypťanů nikdy nebylo vytvářet věrné kopie panovníků za jejich života.“ Egypťané z nich vyráběli bohy. 


Další články v sekci