Vědci poprvé po 3 000 letech digitálně „rozbalili“ mumii faraona Amenhotepa I.

03.01.2022 - Stanislav Mihulka

3D výpočetní tomografie pomohla „rozbalit“ jednu z mála doposud neprozkoumaných královských mumií

<p>Vlevo cenná obličejová maska mumie Amenhotepa I., vpravo snímky pořízené 3D výpočetní tomografií.</p>

Vlevo cenná obličejová maska mumie Amenhotepa I., vpravo snímky pořízené 3D výpočetní tomografií.


Reklama

Amenhotep I. byl faraonem 18. dynastie a vládl zhruba v letech 1525–1504 před naším letopočtem. Stal se prvním egyptským vládcem, který oddělil svůj zádušní chrám od své hrobky, zřejmě ve snaze ochránit hrobku a své pozůstatky před vykradači. To se mu ale nepodařilo a jeho mumie musela být krátce po pohřbení kvůli poškození zloději dokonce dvakrát rozbalena, opravena a opět pohřbena.

Kněží z doby 21. dynastie poté mumii Amenhotepa I. ukryli poblíž chrámu královny Hatšepsut v Dér el-Bahrí, kde byla mumie v roce 1881 objevena pro moderní vědu. Čekal ji výjimečný osud. Jako prakticky jediná z královských egyptských mumií doposud nebyla v dnešní době rozbalena a prozkoumána. Má totiž unikátní a velice cennou obličejovou masku, kterou by bylo nutné při standardním rozbalení mumie znehodnotit.

Rozbalená mumie Amenhotepa I.

Aby se Sahar Saleem a Zahi Hawass z egyptské Káhirské univerzity s týmem spolupracovníků vyhnuli poškození zmíněné masky, využili 3D výpočetní tomografii a s její pomocí mumii Amenhotepa I. rozbalili digitálně. Detailně ji proskenovali, po tenkých vrstvách. A vyplatilo se to.

TIP: Rozřešení záhady: Co zabilo „ječící“ egyptskou princeznu?

Digitální rozbalení přineslo spoustu zajímavých zjištění. Ukázalo se, že Amenhotep I. zemřel přibližně ve věku 35 let. Byl vysoký asi 169 centimetrů, obřezaný a měl zuby v dobrém stavu. Uvnitř obalů mumie má tento faraon 30 amuletů a unikátní zlatý pás se zlatými korálky.

Rovněž vyšlo najevo, že Amenhotep I. byl svými rysy hodně podobný otci, kterým byl faraon Ahmose I. Pokud jde o faraonovu smrt, vědci nenalezli nic, co by osvětlilo její příčinu. Na mumii jsou patrné jen stopy po zohavení, k němuž došlo po smrti, zřejmě při vylupování hrobky.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907