Dočasná základna v barbarské Germánii: Nizozemští archeologové objevili tábor římských legií

Nově objevený římský vojenský tábor v nizozemském Hoog Buurlo ukazuje, že Římané pravidelně a cílevědomě překračovali hranice Dolnogermánského limesu.

01.07.2025 - Stanislav Mihulka


Na území dnešního jižního Nizozemska, severozápadního Německa a východní Belgie se rozkládala římská provincie Dolní Germánie (Germania Inferior) s hlavním městem Colonia Agrippina (dnešní Kolín nad Rýnem). Přirozenou východní hranici této provincie tvořila řeka Rýn, podle které Římané vybudovali takzvaný Dolnogermánský limes – opevněnou hranici s mnoha strážnými věžemi, pevnostmi a vojenskými tábory.

Jak se ale ukazuje, Římané se neomezovali jen na území své říše. V některých případech podnikali výpravy na území za hranicí a zřizovali tam dočasné tábory, v nichž mohli strávit jen několik dní, nebo i podstatně delší dobu. V rámci Dolnogermánského limesu bylo takových táborů objeveno jen velmi málo a každý takový nález je považován za velmi cenný.

Dočasný vojenský tábor za Rýnem

Saskia Stevensová z Utrechtské univerzity, která je vedoucí archeologického projektu Constructing the Limes, a její spolupracovníci nedávno objevili doposud neznámý římský vojenský tábor na lokalitě Hoog Buurlo, který se nachází asi 25 kilometrů severně od řeky Rýn a Dolnogermánského limesu. Římané ho vybudovali ve druhém století našeho letopočtu.

Tábor v Hoog Buurlo ve tvaru zaobleného obdélníku byl poměrně velký, jeho rozloha byla asi 3,6 hektaru. Obklopoval ho zhruba dva metry hluboký příkop a tři metry vysoký val z navršené zeminy. V prostoru tábora bylo objeveno jen několika málo artefaktů, což lze pochopit vzhledem k jeho dočasné povaze.

Podle archeologů šlo zřejmě o tábor, který římské jednotky používaly při přesunech, vždy jen na pár dní nebo maximálně týdnů, během cesty dál za římskou hranici. Podle Stevensové to potvrzuje představu, podle které Římané obvykle nechápali hranici typu Dolnogermánského limesu, jako pevně danou a definitivní. 

Území Germánie za Dolnogermánským limesem obývali germánští Frísové a Chamavové a pro Římany byla zdrojem dobytka, kůží, otroků i vojáků pro pomocné jednotky.

Římský tábor v Hoog Buurlo obklopoval zhruba dva metry hluboký příkop. (foto: Utrecht University, CC BY 4.0)


 


Další články v sekci