Důležitost obrů z Filipín: Žraloci velrybí se mohou dožít až 130 let

Filipíny jsou nesmírně důležitým místem pro populace různých mořských živočichů. Ukazuje se, že velkou důležitost mají také pro žraloky velrybí.

18.09.2023 - Zuzana TeličkováNejvětší druh žraloka je na Filipínách už dvacet let chráněn, globálně je ale stále označený jako ohrožený druh (EN, z anglického Endangered). Důvodem je pokračující nadměrný rybolov v Indickém a Tichém oceánu, zejména v jihovýchodní Asii. 

Mořští biologové zkoumající populace žraloků velrybích (Rhincodon typus) na Filipínách pod vedením Argentince Gonzala Arauja připevnili k celkem 17 dospívajícím jedincům satelitní lokátory, které byly umístěny na konci 1,8 metru dlouhé šňůry, aby se častěji dostaly nad hladinu a družice tak mohly zjistit jejich polohu. Závěry výzkumu ukázaly, že během ročního období sledování žádný ze žraloků neopustil filipínské vody, ačkoli vědci zároveň zjistili, že v průměru dokážou urazit 47 kilometrů za den.

TIP: Jaderné testy studené války odhalily skutečné stáří žraloků obrovských

Jiný výzkum probíhající po dobu jedné dekády na Maledivách zároveň o žralocích velrybích odhalil dříve neznámé skutečnosti ohledně jejich velikosti a věku. Vedoucí výzkumník studie Američan Cameron Perry prozradil, že samci žraloků velrybích se mohou dožít až 130 let. To znamená, že někteří dodnes žijící jedinci se zřejmě narodili kolem roku 1890, tedy v době, kdy si Rudolf Diesel nechal patentovat dieselový motor, Francií otřásala Dreyfusova aféra a v Londýně byl otevřen slavný Tower Bridge. Podle propočtů výzkumníků mají takto staří samci potenciál dorůst velikosti bezmála 19 metrů.


Další články v sekci