Jaderné testy studené války odhalily skutečné stáří žraloků obrovských

10.04.2020 - Stanislav Mihulka

Díky radiokarbonové metodě datování se vědcům poprvé podařilo určit přesný věk žraloka obrovského. Jak vysokého věku se tito monumentální tvorové dožívají?

<p>Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským</p>

Australský badatel Mark Meekan se žralokem obrovským


Reklama

V první části studené války, především během padesátých a šedesátých let, si jaderné mocnosti libovaly v testech jaderných zbraní. Nemalá část z nich se odehrála několik kilometrů nad zemským povrchem, přičemž se po celé planetě rozšířily radioaktivní izotopy. Jedním z těchto izotopů byl i uhlík-14 (¹⁴C), jehož množství se po výbuchu v pozemské atmosféře dočasně zdvojnásobilo.

Jak přečíst žraločí letokruhy

Uhlík-14 z jaderných testů nejprve prostoupil ovzduší a poté se dostal i do oceánů. Pronikl skrz všechny potravní řetězce a stal se součástí všech živých bytostí. Radioaktivní izotopy, jako je například uhlík-14, mají tu vlastnost, že se rozpadají stálou rychlostí – poločas rozpadu ¹⁴C je 5 700 let. Nedokáží jej ale absorbovat mrtvá těla a je proto možné analýzou množství ¹⁴C v organismech, například v jejich kostech či podobných strukturách, odhadnout přírůstky těchto kostí během let a tím určit i jejich stáří. Mezinárodní tým odborníků nedávno prozkoumal těla dvou řadu let mrtvých žraloků obrovských, ulovených v Pákistánu a na Tchaj-wanu.

Žraloci obrovští (Rhincodon typus) jsou zástupci největších žijících žraloků. Obvykle dosahují velikosti kolem osmi až devíti metrů, v mimořádných případech okolo 12 metrů. Nejvyšším věrohodným údajem je v současnosti míra 18,8 metru pro jedince chyceného v Arabském moři. 

Do jisté míry je záhadou jejich věk. Odborníci odhadují, že se dožívají 60 až 150 let. Přesnější určení jejich věku je mimo jiné omezené tím, že nemají klasické kosti. Na žebrech žraloků obrovských jsou ale patrné proužky (připomínající letokruhy stromů), které odpovídají časovým přírůstkům. Dlouho ale nebylo jasné, jak tyto značky interpretovat a jak z těchto proužků odvodit přesné stáří žraloka.

Díky uhlíku-14 z jaderných testů nyní vědci zjistili, že každý proužek v žebru žraloka obrovského odpovídá jednomu roku. Z toho pak následně odvodili i věk zkoumaných žraloků. 

TIP: Jak zjistit stáří mořských želv? Pomocí testů jaderných zbraní!

Jednomu z nich bylo v době smrti 50 let. Jde tak o první případ přesně stanoveného věku žraloka obrovského. Podle Marka Meekana z australského institutu mořských věd v Perthu jde o důležitý dílek skládačky odhalující podrobnosti ze života těchto fascinujících tvorů.

  • Zdroj textu:

    AIMS

  • Zdroj fotografií: Wayne Osborn

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Andrias scheuchzeri je vyhynulý druh velkého třetihorního velemloka, žijící v obdobích od miocénu do oligocénu na území dnešní Evropy.

Historie

Letecký snímek úniku nafty do řeky Ambarnaja u Norilsku..

Věda

Knihovna na každé ulici

New York Public Library
velikost sbírky: 55 milionů 

Svou sbírku 55 milionů knih, map a dalších tištěných materiálů rozprostírá New York Public Library do 92 poboček po celé metropoli. Jedná se o druhou největší knihovnu Spojených států, která navíc funguje coby nezisková organizace. Její historie sahá až do roku 1895: Vznikla díky daru obchodníka Johna Jacoba Astora, který dovětkem v závěti věnoval na vybudování instituce sumu odpovídající v přepočtu dnešním 296 milionům korun. První pobočka se proto jmenovala Astor Library. 

Zajímavosti

Spirální galaxie NGC 1566 v souhvězdí Mečouna, s iluzí nádherně formovaných, pevných ramen.

Vesmír
Revue

Přílet na hnízdo po náročném lovu v ranní rose.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907