Kalifornský důchodce získal po 60 letech svůj maturitní diplom

Kalifornský důchodce se v 78 letech konečně dočkal maturitního diplomu, který na něj kvůli zapomenuté učebnici čekal šest desetiletí v zaprášené krabici

26.09.2022 - Vilém KoubekTed Sams měl původně odmaturovat v roce 1962, ale vedení školy ho pět dní před závěrečnými testy podmínečně vyloučilo. Zkoušky sice nakonec složil v létě téhož roku, ovšem ředitelství mu maturitní vysvědčení přesto odmítlo vydat, protože škole dlužil 4,8 $ za ztracenou učebnici. Sams ale nehodlal situaci řešit a raději se životem protloukal bez maturity.

„Coby student jsem tehdy neměl moc peněz, navíc za pět dolarů se dal pořídit benzín do auta, nebo dobrá večeře,“ popisuje Ted svůj tehdejší postoj pro The Washington Post.

Po škole Ted nastoupil ve firmě svého dědečka a později začal sám podnikat – založil sítotiskovou firmu v losangeleském San Gabriel. Oženil se a společně se svou ženou Cheryl vychovali pět dětí. Z chybějícího diplomu se stala historka, vyprávěná při rodinných sešlostech.

Šedesát let v archivu

Když se přiblížilo 60. výročí maturitní zkoušky, napadlo jednu z Tedových dcer, že by otci nechala jako dárek vystavit duplikát diplomu. Spojila se proto se školní archivářkou Veronicou Molinovou. Tu příběh diplomu zaujal a rozhodla se nejprve zapátrat v zaprášených krabicích školního archivu. Pátrání přineslo překvapivý úspěch – v jedné ze zásuvek Veronica objevila krabici s nápisem „staré diplomy“ a v nich i diplom se jménem: Theodore Sam.

TIP: Vytrvalá ruka spravedlnosti: Američanku úřady stíhaly za 21 let nevrácenou videokazetu

Nadšená archivářka se s příběhem svěřila ředitelce školy a poprosila ji, zda by Ted nemohl absolvovat slavnostní ceremoniál předání diplomu se současnými studenty. Ředitelka s návrhem souhlasila a Tedovi jako bonus prominula i dluh za ztracenou učebnici. Diplom tak Theodore Sams nakonec obdržel letos v květnu: Na slavnostní ceremoniál se dostavil spolu se 484 náctiletými studenty a ve svých 78 letech převzal původní vysvědčení, které na něj celou dobu čekalo.


Další články v sekci