Kvůli zablokovanému Suezskému průplavu je nedostatek sádrových trpaslíků

Zahradní centra z celého světa se v posledních měsících potýkají s nedostatkem zahradních trpaslíků. Může za to nečekaně vysoká poptávka během pandemie i nedávná blokáda Suezského průplavu.

19.04.2021 - Martin ReichmanPandemie koronaviru vyhnala v Česku tisíce lidí na zahrady a zahrádky. Obdobně jsou na tom i obyvatelé dalších zemí Evropy, kde nejrůznější opatření omezila pohyb osob a nabídku služeb. Nápor zákazníků tak zaznamenala zejména velká zahradnická centra. Podle Iana Byrneho, vedoucího zahradnictví Highfield Garden World v anglickém Whitminsteru, byla poptávka po zahradnickém zboží v letos v březnu o 97 % vyšší, než tomu bylo v loňském roce. Velká zahradní centra se tak potýkala s výpadkem některých druhů zboží.

TIP: Kvůli protipandemickým opatřením nastoupili do korejských restaurací roboti

Problémy způsobené pandemií ještě vyostřila nedávná blokáda Suezského průplavu, kde na několik dnů uvízla kontejnerová loď Ever Given. V kontejnerech na zaseknutých lodích byl zahradní nábytek, ale i různé dekorace. Prodejcům v zahradních centrech se nyní nedostává například sádrových trpaslíků. Podle Iana Byrneho chybí základní suroviny, ze kterých jsou trpaslíci vyrobení, takže i přes vysokou poptávku jsou zahradní trpaslíci vysoce nedostatkovým zbožím. „Zahradního trpaslíka jsem u nás neviděl už šest měsíců,“ popisuje smutný stav vedoucí anglického zahradnictví Byrne.


Další články v sekci