Láska za časů nacismu: Proč Lída Baarová podlehla Goebbelsovi?

Opěvována i zatracována. Lída Baarová. Slavná herečka, která natočila desítky filmů. Nejpoutavějším filmem by ale byl její vlastní život. Herec Svatopluk Beneš jej přirovnal k antické tragédii

28.09.2018 - Kateřina HöferováRodina Babkových patřila v Praze mezi významné. Jejich dvě půvabné dcerky podědí po mamince hudební talent. Věnují se zpěvu, tanci i hodinám herectví. Cesta starší Lídy Babkové vede na konzervatoř. Brzy přijde nabídka na první film. Mění si jméno podle rodinného přítele Jindřicha Šimona Baara. Škole dává vale a naplno se věnuje filmové kariéře. Když přijde nabídka z německé filmové společnosti, je rozhodnuto. Za hranicemi jí bude lépe!

Natočí několik dalších filmů. Seznámí se taky s tehdejším německým filmovým idolem Gustavem Fröhlichem. Brzy je jejich vztah veřejným tajemstvím. Žijí spolu v jeho prostorné vile, společně jezdí na natáčení do ateliéru a všechno se zdá být zalité sluncem. Nad Československem se  ale rychle stahují mraky hrozící války a pořádně velký oblak zasáhne i samotnou femme fatale stříbrného plátna.

Osudové setkání

Lída Baarová platí v Německu za hvězdu. A to díky svým filmům, ale i díky pikantnímu milostnému vtahu. Ten ale získává mnoho trhlin. Fröhlich je totiž stále ženatý a odmítá se rozvést. Ví velice dobře, kam směřuje německá propaganda. Jeho žena je židovka. Sice spolu nežijí, ale ví, že rozvod by pro ni znamenal totéž, co rozsudek smrti. Baarová to nechápe. O politiku se nezajímá. Po prodělaném mimoděložním těhotenství je jejich vztah v troskách, ale přece jen spolu vyráží do Berlína na olympiádu.

Setká se tady s tehdejším německým diplomatem Josephem Goebbelsem. Je chytrý a zábavný. Sice je poměrně ošklivý a kulhá, ale jeho chování dokáže roztřást každou ženu. Další románek je na spadnutí. Milenci si svůj vztah tají, ale neutají. O všem se dozvídá Magda Goebbelsová. Zuří a okamžitě zamíří za Adolfem Hitlerem. Říšský vůdce řekne několik rozhodujících slov. Baarová se musí odstěhovat z Německa a Goebbels věnovat veškerou svou energii do politiky. A stane se! Z vášnivého a okouzlujícího milovníka se stane největší propagandista v dějinách.

Zpátky doma

Válka je na spadnutí. Protektorát, gestapo, deportace židů… Filmová herečka nic takového nesleduje. Natočí spoustu dalších filmů, vystřídá několik dalších milenců. Rodina si nežije špatně. Filmování se věnuje i její mladší sestra Zorka, která vystupuje pod uměleckým jménem Janů. Rodiče jsou na své dcery pyšní a dny tráví v luxusní vile na Hanspaulce. Pověst Goebbelsovy milenky ji ale na krátko zavře dveře i do Barrandovských ateliérů. Nebojácná herečka mluví plynně italsky a vyrazí proto točit na jih Evropy. A ani po návratu do protektorátu s filmováním nepřestává. Je na vrcholu slávy. Její Dívka v modrém patří mezi kasovní trháky. Ale jak se říká, všeho do času.

Čas zúčtování

Válka se blíží ke konci. Hitler i jeho věrný rádce Goebbels spáchají sebevraždu. A karty se obrací. Když si Lída uvědomí, co se stalo, pokusí se ihned emigrovat. V Německu je ale zadržena americkou armádou a vrácena zpět do Čech. Baarová je obviněna z kolaborace.

V cele na Pankráci stráví 16 měsíců. Její život se stává tou nejhorší noční můrou. Matka má slabé srdce, při jednom z výslechů dostane infarkt a zemře. Otci amputují nohu, zanedbal zánět po úraze. Mladší sestra Zorka spáchá sebevraždu poté, co ji vyhodí z jejího milovného divadla. Důvod? Sestra kolaborantky nemá na jevišti co dělat! Vězení opouští opěvovaná herečka jako zlomená bytost. 

Co bude dál?

Žít v zemi, kde vás všichni znají a veřejně nenávidí, není rozhodně žádný med. Baarová si to uvědomuje. Tajně se provdá za herce Jana Kopeckého. Společně hrají loutkové divadlo, aby si vydělali alespoň nějaké peníze. Doba jim nepřeje a tak se pokusí emigrovat. Přes několik komplikací se jim to povede a ocitnou se v Rakousku. Baarová si dokonce odbarví vlasy na blond, aby ji nikdo nepoznal! Tady živoří. Nemají peníze, nemůžou sehnat práci. Jejich cesta pokračuje do Argentiny. Ani tady se na ně ale štěstí neusměje. Psychicky i fyzicky vyčerpaná Baarová se raději vrátí do Rakouska.

TIP: Hitlerova dvorní filmařka: Kdo byla Leni Riefenstahlová

Dřív milovaná dnes nenáviděná. Nemocná a zlomená žena se musí léčit. Jejím lékařem se stane doktor Kurt Lundwall. Vlastní sanatorium v Salcburku. Pochází z Opavy a osud filmové krásky ho dojme. Léčí ji zadarmo, a jakmile se jí začnou vracet síly, vyzná se ze svých citů. Příběh se šťastným koncem. Alespoň na nějakou dobu. Jejich krásný vztah je poklidný. Baarová se dokonce pomalu vrací před filmovou kameru. Nikdy už sice nedosáhne takového úspěchu jako před válkou, ale popularita se ji rychle vrátí. 

Jediný, kdo ji z rodiny zůstane, je otec. Rychle se s ním viděla před svou emigrací a potom už nikdy. O jeho smrti se dozvídá z dopisu. Když jí zemře i druhý manžel, rezignuje. Je stará, slabá, přestává o sebe pečovat. Stále více pije a přehrává si znova a znova svoje prvorepublikové filmy. Samota a smutek. Tak umírá okouzlující dáma českého filmu.

  • Zdroj textu

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci