Mají vegetariáni častěji psychické problémy? Rozsáhlá studie odpověď nepřinesla

Podle nejnovější německé studie existuje pojítko mezi dietou vegetariánů a depresivními stavy. Jejich vztah však zůstává nejistý

18.12.2021 - Vilém KoubekSebastian Ocklenburg a Jette Borawski, výzkumníci z německé Bochumi, se zaměřili na starší práce, které vegetariánství spojovaly s depresí. Analyzovali data získaná od 49 889 lidí, přičemž z výsledků skutečně vyplývá, že mezi vegetariánskou stravou a zmíněnými psychickými problémy existuje spojitost – neví se však jaká.

Korelace není kauzalita

Zatímco některé studie tvrdí, že jde o důsledek odmítání masa, jiné tak odvážné nejsou. Nemáme totiž přímý důkaz, že by depresi vyvolávala specifická strava, právě naopak: Podle badatelů je pravděpodobné, že mnoho lidí se kvůli svým „stavům“ začne vlastním jídelníčkem víc zabývat a na vegetariánství přejdou teprve posléze.

Přestože lze německou metastudii (kombinaci výsledků dříve publikovaných studií) označit za poměrně rozsáhlou, oba autoři si uvědomují i její limity. Příliš velké množství respondentů například pocházelo z podobných zemí, což podle vědců snižuje diverzitu výstupů.

TIP: Biftek vs. brokolice: O vegetariánství bez předsudků s odbornicí na výživu

Oba vědci se chtějí problematice i nadále věnovat a plánují další výzkum v této oblasti. Prvním krokem, který plánují, je větší pestrost respondentů z více zemí. Teprve pak bude podle nich možné rozhodnout, zda je vegetariánská strava základem symptomů, nebo zda spíše odráží životní styl lidí s psychickými problémy.


Další články v sekci