Nečekaný objev: Webbův dalekohled narazil na „mláďata“ kvazarů

V datech Webbova vesmírného dalekohledu objevili vědci „mláďata“ kvazarů. Jde o objekty s hmotností desítek až stovek milionů sluncí.

13.03.2024 - Stanislav Mihulka



Webbův dalekohled si připsal jeden z nejméně očekávaných objevů minimálně pro letošní rok. Ukázalo se, že malé rudé tečky v nesmírně vzdáleném koutě vesmíru, které starší Hubbleův dalekohled nedokázal odlišit od galaxií, jsou ve skutečnosti menší verze supermasivních černých děr.

Aniž bychom počítali s něčím podobným, Webbův dalekohled nám prokázal cennou službu. Pozorování těchto objektů by mohlo změnit naše představy o evoluci černých děr,přiznává vedoucí výzkumu Jorryt Matthee z rakouského Institutu vědy a technologií ISTA. „Tyto výsledky nás mohou přiblížit k zodpovězení jedné z největších záhad současné kosmologie – jak vlastně vznikly supermasivní černé díry.“ Podrobnosti výzkumu zveřejnil odborný časopis Astrophysical Journal.

Zárodky masivních kvazarů

Podstatou této záhady jsou především kvazary. Jde o supermasivní černé díry v nitru galaxií, které pozoruje ve velice mladém vesmíru. Vědci je označují jako „problematické kvazary“, neboť jde o objekty natolik masivní, že jejich existenci není možné vysvětlit soudobými modely vývoje černých děr a galaxií. Podle Mattheeho je to podobné, jako potkat pětileté dítě, které měří dva metry. A nejen jedno…

Na snímku Webbova dalekohledu je modře zvýrazněný kvazar J1148+5251 a červeně dvě identifikovaná „mláďata“. (foto: NASA, ESA, CSA, J. Matthee, R. Mackenzie, D. Kashino, S. Lilly, CC BY-SA 4.0)

Nově objevená „mláďata“ představují doposud neznámou populaci supermasivních černých děr, které náležejí k těm relativně malým. Jsou velmi odlišné od kvazarů jejichž hmotnost se pohybuje v řádu miliard sluncí. Hmotnost těchto „mláďat“ odpovídá „jen“ desítkám až stovkám milionů sluncí.

„Mláďata“ na rozdíl od „dospělých“ kvazarů září v červené části viditelného spektra, což je dáno tím, že dotyčné supermasivní černé díry obklopuje značné množství kosmického prachu. Vědci jsou přesvědčeni, že tato červená „mláďata“ jsou raná stadia modrých „problematických“ kvazarů. Během vývoje „mláďat“ podle nich dojde k tomu, že výtrysk plynu prorazí prachový kokon a postupně se „vyklube“ modrý a velice hmotný kvazar.


Další články v sekci