Nedávný start čínské rakety Gravity-1 přepisoval historii kosmonautiky

Čínská nosná raketa Gravity-1 úspěšně vynesla tři meteorologické satelity Yunuao-1. Šlo o start doposud největší nosné rakety na pevné palivo, a také nejvýkonnější čínské komerční nosné rakety

19.01.2024 - Stanislav Mihulka



Čínská komerční společnost Orienspace Technology, založená před pouhými 3 lety, vyvinula nosnou raketu Gravity-1, která je unikátní především tím, že spoléhá výhradně na pevné raketové palivo. Dnešní nosné rakety přitom obvykle využívají kapalné palivo nebo kombinaci obou typů paliv. Kapalná paliva jsou považována za efektivnější a lépe kontrolovatelná. Pevná paliva mají zase výhodu v trvanlivosti a snazší logistice.

Raketa Gravity-1, kterou tvoří tři centrální a čtyři pomocné raketové stupně, poprvé odstartovala 11. ledna 2024. Při startu využila plovoucí odpalovací rampu, což je upravená nákladní loď Dong Fang Hang Tian Gang, která kotvila ve Žlutém moři, poblíž přístavu Chaj-jang v západočínské provincii Šan-tung.

Vesmírný náklaďák

Robustně vyhlížející nosná raketa, která na výšku měří 30 metrů a váží 400 tun, vynesla na kruhovou oběžnou dráhu tři meteorologické satelity typu Yunuao-1. Šlo o let největší nosné rakety na pevné palivo, a také o start doposud nejvýkonnější čínské komerční nosné rakety.

Gravity-1 je středně výkonná nosná raketa, která může dopravit až 6,5 tuny nákladu na nízkou oběžnou dráhu anebo až 4,2 tuny na heliosynchronní oběžnou dráhu. S raketou tohoto typu může Čína v relativně krátké době vybudovat velké konstelace satelitů. Použití plovoucí odpalovací rampy je podle odborníků důkazem o flexibilitě tohoto nosného systému.

TIP: Čína vypustila nový špionážní satelit ze série Yaogan 33

V roce 2025 by měla mít premiéru větší nosná raketa této řady Gravity-2. Ta má na výšku měřit okolo 60 metrů a měla by být schopná dopravit 25,6 tuny nákladu na nízkou oběžnou dráhu, 19,1 tuny na heliosynchronní oběžnou dráhu nebo 7,7 tuny na přechodovou dráhu ke geostacionární dráze. Jde o další z řady dokladů o rychlosti vývoje a pokroku v čínské kosmonautice.


Další články v sekci