Oční lékařka vyjmula pacientce z oka 23 zapomenutých kontaktních čoček

S podobným případem se oftalmoložka Katerina Kurteeva ještě nesetkala – pacientce z oka vyjmula 23 zapomenutých kontaktních čoček

17.10.2022 - Zuzana RychláPřípad, s jakým se setkala kalifornská oftalmoložka Katerina Kurteeva, rozhodně nepatří mezi běžné – během vyšetření vyjmula pacientce z oka 23 zapomenutých kontaktních čoček. Přibližně sedmdesátiletá pacientka navštívila oční lékařku s tím, že ji trápí bolesti v oku a rozmazané vidění. Lékařka pojala podezření, že by popisované potíže mohly souviset s poškozenou kontaktní čočkou, škrábancem na rohovce nebo infekcí.

Prvotní vyšetření až na malé množství hlenu pod víčkem neodhalilo nic zvláštního. Další vyšetření ale ukázalo, že se v horní části oka nachází kontaktní čočka, respektive několik k sobě přilepených kontaktních čoček. Lékařka čočky postupně odstraňovala a k jejímu údivu se objevovaly další a další. „V jednu chvíli jsem si pomyslela, že snad půjde o zápis do Guinessovy knihy rekordů,“ svěřila se Katerina Kurteeva americkým médiím. Celkem jich lékařka napočítala 23. 

TIP: Litevští lékaři vyjmuli ze žaludku muže více než kilogram šroubů, hřebíků a dalších kovových předmětů

Po odstranění všech zapomenutých čoček, lékařka vypláchla pacientce oči a s protizánětlivými kapkami ji poslala domů. Podle oftalmoložky měla pacientka velké štěstí, mohla si podle ní přivodit těžkou infekci, poškrábat rohovku nebo dokonce přijít o zrak. U lidí, kteří nosí kontaktní čočky mnoho let, může dojít k desenzibilizaci nervových zakončení rohovky. Lidé pak nemusejí cítit, že jim v oku zůstala zapomenutá kontaktní čočka a nasadí si prostě další. Je proto potřeba lidem připomínat, aby si kontaktní čočky na noc vyndávali a pravidelně navštěvovali oční lékaře.


Další články v sekci